گرافیتی جان لنون از روی دیوار پراگ شسته شد

نویسنده:

۱۲:۵۸:۳۷


 
دیوار یادبود جان لنون در پراگ، یک آهنربای نقاشی‌های دیواری از زمانی که این موسیقیدان در سال 1980 ترور شد، برای تنظیم مجدد، ده‌ها سال نقاشی هنر خیابانی پاک شد. هنرمندی که به عنوان "خدمات پراگ" (Prague Service) شناخته شده، دیوار را در روز دوشنبه سفید کرد؛ و تنها یک پیام بر روی بوم به طور ناگهانی خالی شده، گذاشت: "دیوار تمام شده است".

این عمل جسورانه به عنوان بیست و پنجمین سالگرد آغاز انقلاب مخملی سال 1989 مشخص شده است؛ که در نتیجه آن انتقال غیر خشونت آمیز قدرت به پایان یافتن کمونیسم در چکسلواکی منجر شد. در یک پست اینترنتی، یکی از هنرمندان به نام "ژان دوترل" (Jan Dotrel)، عمل این فرد را یک "پروژه هنری" دانست و افزود که یک عمل خرابکاری یا به اصطلاح وندالیزم نمی‌باشد.

با این حال، "خدمات پراگ" ناخواسته، جا پای مقامات کمونیستی نهاده که در زمان خود، به طور معمول سانسور، نقطه عطفی برای آن‌ها شمرده می‌شده است. این روزها پناهگاه‌های هنر خیابانی عمومی تا حدی در معرض خطر هستند. "خدمات پراگ" تقریبا یک سال پس از آنکه گرفیتی لانگ آیلند سیتی نیویورک، "5Pointz"، توسط توسعه دهندگان به منظور تخریب مجتمع و ساخت آپارتمان رنگ شد، ظهور کرد. تخریب هنوز هم برقرار است، اما نام 5Pointz ممکن است زنده بماند. در همین حال، در هنگ کنگ، آینده نسخه دیگری از دیوار لنون نامشخص است.
با این وجود، گزارش شده است "Order of Malta" که صاحب این منطقه است، که با توجه به اقدام غیر قانونی "خدمات پراگ" علیه او شکایت کرده است.
 

یاسمن فراهانی فرد

 

برگرفته از
گرافیتی
لینک کوتاه

دیدگاه