کشف تندیس ۲۳۰۰۰ ساله از یک زن

نویسنده:

۰۲:۴۴:۱۶

 
روز پنجشنبه در شمال فرانسه، تندیس سنگ آهک از یک زن که قدمت آن به 23000 سال پیش می‌رسد کشف شده است. باستان شناسان این یافته را به عنوان یک کشف "استثنایی" توصیف کرده‌اند. این مجسمه سازی اولین کشف باستان شناسان از دوران پارینه سنگی درطول نیم قرن حفاری بود که در تابستان امسال تصادفا، در آمین پیدا کردند.

"نیکول فویو" (Nicole Phoyu-Yedid)، رئیس امور فرهنگی منطقه، هنگامی که این مجسمه را به رسانه‌ها نشان می‌داد گفت: "کشف این شاهکار استثنایی و بین‌المللی بسیارمهم است". باستان شناس "کلمنت پاریس" (Clement Paris) گفت: "ما انتظار داریم بقایای کلاسیک دیگری مانند سنگ چخماق یا ابزار کار و یا استخوان پیدا کنیم. آن‌ها در روز دوم کاری خود در محوطه بودند که گروه کاوشگر توده‌ای از سنگ آهک که شامل قطعاتی که طبیعی به نظر نمی‌رسید را یافتند."

او اضافه کرد "همان شب ما با دقت با هم پازل را حل کردیم و قطعات را که شامل بیست تکه عجیب و غریب بود را کنار هم گذاشتیم و متوجه شدیم که کشف ما یک تندیس زن بوده است. آزمایش‌های انجام شده با کربن 14 بر روی تندیس نشان داد که  قدمت مجسمه به 23000 سال پیش می‌رسد."

این مجسمه 12 سانتی متر (4.7 اینچ) ارتفاع دارد و متعلق به یک زن است که فرم بدن او را به خوبی نشان می‌دهد. اما سر و بازوی او جزییات کمتری دارد. پاریس گفت: "این واقعیت است که مجسمه سازی کاملا واقع بینانه نیست و مقصود از ساخت آن به تصویر کشیدن نمادین از یک زن مربوط به باروری است." حدود 100 تندیس در اروپا یافت شده است که اغلب مربوط به روسیه و اروپای مرکزی است. از جمله حدود 15 عدد در فرانسه، که بسیاری از آن‌ها در جنوب غربی فرانسه کشف شده است.

یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
کشف تندیس
لینک کوتاه

دیدگاه