بازگرداندن آثار باستانی مصر از فرانسه

نویسنده:

۰۶:۴۹:۲۱

 
سخنگوی وزارت امور خارجه روز پنجشنبه گفت که پاریس 250 آثار باستانی مصر را که به طور غیر قانونی وارد کشور شده بودند و توسط مقامات گمرکی فرانسه کشف و ضبط شده بود، به کشور مصر باز گردانده است. این آثار که  شامل طلسم، حلقه، مجسمه مراسم تشییع جنازه و تنگ، است و قدمت آن‌ها به دو هزارسال  قبل از میلاد و مربوط  به دوران روم، بیزانس و قرون وسطی می‌رسد به سفارت مصر بازگردانده شدند.

"رومن نادال" (Romain Nadal) سخنگوی وزارت امور خارجه گفت "آثار باستانی کشف شده شامل دو دسته از اقلام باستان شناسی شناسایی شده بودند، که توسط موزه لوور معتبر شناخته شده است." گمرک فرانسه این اقلام را در فرودگاه اصلی پاریس شارل دوگل در ماه مارس و نوامبر 2010، که مسافران در چمدان خود پنهان کرده و از قاهره به پاریس سفر کرده بودند کشف و ضبط  گردید.

مقامات گمرک در بیانیه‌ای گفتند که این سومین بار در سال جاری است که فرانسه آثار فرهنگی که به طور غیر قانونی وارد فرانسه شده را کشف و به مقامات خارجی بازگردانده است. در ماه فوریه، "فرانسوا اولاند" رئیس جمهور کشور فرانسه یک اثر باستانی که مجسمه‌ای قرمز مایل به قهوه‌ای بسیار ارزشمند از تمدن NOK نیجریه بود و توسط  گمرک فرانسه در سال 2012 ضبط شده بود، به  کشور اصلی خود بازگرداند. هم‌چنین در اوایل ماه نوامبر سیزده فسیل خزنده، هشت سال پس از کشف و ضبط آن‌ها به مقامات کشور برزیل بازگردانده شده‌اند.

یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
آثار باستانی
لینک کوتاه

دیدگاه