مسجد ایاصوفیه: موضوعی برای تحسین و کشاکش

نویسنده:

۰۱:۰۲:۴۳

 
مسجد ایاصوفیه، مربوط به حدود قرن پانزدهم میلادی است این مکان زمانی کلیسا و زمانی مسجد بوده است، ولی در حال حاضر به عنوان یک موزه سکولار اجازه می‌دهد تا مؤمنان از همه ادیان از این مکان بازدید کنند و از معماری حیرت‌انگیز آن لذت ببرند. پاپ یکشنبه گذشته در تور خود در استانبول از این مکان بازدید کرده است.

اما طی مذاکرات مکرر انجام شده در سال گذشته جهت به کارگیری این مکان به عنوان یک مسجد باعث شده که خشم مسیحیان برانگیخته شود. این ساختمان بزرگ در قرن ششم به عنوان یک کلیسا برای مسیحیان در دوره امپراتوری بیزانس ساخته شد، و از نظر مکان و تجارت از قرن چهارم در موقعیت خوبی به سر می‌برده است. مسجد ایاصوفیه نقش مهمی در فاصله و تفرقه بین کلیساهای مسیحیت شرق و غرب اروپا در سال 1054 بازی می‌کرده است. مسجد ایاصوفیه در قسطنطنیه بنا شده بود؛ و این شهر در قرن بیستم رسما به استانبول تغییر نام داد.

مناره اسلامی در سراسر گنبد بیزانسی آن ساخته شد. آن را به عنوان یک مسجد تا پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی نگهداشتند، تا در اواسط دهه 1930 هنگامی که دولت جدید سکولار ترکیه تحت رهبری مصطفی کمال آتاتورک ایجاد گردید. او دستور داد تا این مسجد به یک موزه برای بازدید همگان تبدیل شود. اما از زمانی که توسط رئیس جمهور رجب طیب اردوغان حزب عدالت و توسعه اسلامی (حزب عدالت و توسعه)، که در سال 2002 به قدرت رسید تاسیس شد، صداهایی در مورد استفاده از ایاصوفیه به عنوان یک مسجد شنیده می‌شد. بولنت آرنیک معاون نخست وزیر ترکیه در نوامبر 2013، زمانی که او نشان داد امیدوار است تغییراتی در وضعیت مسجد ایاصوفیه به وجود آورد باعث اضطراب عموم شد.

یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
مسجد ایاصوفیه
لینک کوتاه

دیدگاه