چه کسی نقاشی ۱۰ میلیون دلاری مونه را سوراخ کرد؟

نویسنده:

۱۲:۳۰:۰۹

 
به گزارش Metro، "اندرو شانون" (Andrew Shannon) مردی که با مشت خود یک سوراخ در نقاشی 10 میلیون دلاری کلود مونه ایجاد کرد، به پنج سال زندان محکوم شده است. نام این نقاشی "Argenteuil Basin with a Single Sailboat" است و در سال 1874 به تصویر درآمده است. حمله شانون به نقاشی، در ماه ژوئن 2012 در گالری ملی ایرلند واقع در دوبلین صورت گرفت. پس از آن گروهی از بازدیدکنندگان شوکه در گالری که صحنه را شاهد بودند فریاد زدند.
شانون در تلاش برای کاهش مسئولیت و گناه خود، در دادگاه دوبلین ادعا کرده است که او "احساس ضعف کرده" و بر روی نقاشی افتاده است. با این حال، شواهد چیزی غیر از این را نشان می‌دهد. این حادثه در دوربین‌های مدار بسته موزه، ثبت شده است که به وضوح نشان می‌دهد شانون به عمد به اثر هنری مشت زده است.
پس از دیدن این فیلم، هیئت منصفه بعد از 90 دقیقه شور و مشورت گناه‌کار بودن او را اعلام کردند. علاوه بر این، با توجه به اکسپرس، هنگامی که پلیس در ماه آوریل گذشته، خانه شانون در دوبلین را بازرسی کرد، آن‌ها 48 مورد از آثار ارزشمند هنری، کتاب، و عتیقه‌جات به سرقت رفته به ارزش بیش از 100 هزار یورو، را یافتند. این اقلام از بلفاست، و ایالت یورکشایر درشمال انگلستان و برخی از دهه‌های 1980 و 1990 سرقت شده بودند. یک منبع در دادگاه دوبلین گفت "شانون یک تهدید بزرگ برای جامعه بود".

شانون محکوم شد که پس از آزادی به مدت 15 ماه در هیچ گالری حق ورود نخواهد داشت.

یاسمن فراهانی فرد
 

 

برگرفته از
نقاشی کلود مونه
لینک کوتاه

دیدگاه