مزایا و معایب اتومبیل‌های دیفرانسیل چهار چرخ

نویسنده:

۱۱:۲۱:۲۴


مزایا
از آنجا که در اتومبیل‌های دیفرانسیل چهار چرخ، قدرت به صورت همزمان به چهار چرخ منتقل می‌شود، این اتومبیل‌ها نسبت به اتومبیل‌هایی که دیفرانسیل دو چرخ هستند، نیروی کششی بهتری را به وجود می‌آورند.
سیستم‌های دیفرانسیل چهار چرخ ممکن است به دو صورت تمام‌وقت یا نیمه‌وقت باشند. در سیستم‌های نیمه‌وقت، قدرت به یک جفت چرخ انتقال داده می‌شود و دو چرخ دیگر به صورت اتوماتیک و در صورت نیاز به نیروی کشش قدرت می‌گیرند. این سیستم‌ها در واقع برای کاربرد در خیابان‌ها و جاده‌ها نیستند و ممکن است در زمین‌های مختلف چند حالت مختلف برای رانندگی داشته باشند.
این سیستم‌ها باعث می‌شوند که اتومبیل شتاب بهتری داشته باشد. مهم‌ترین مزیت این سیستم‌ها، شتاب بهتر است؛ زیرا نیروی کششی به صورت مساوی بین چهار چرخ تقسیم می‌شود.


معایب

قیمت بیشتر این اتومبیل‌ها ممکن است ۱۲۵۰ دلار تا ۳۲۷۵ دلار بیشتر از سایر اتومبیل‌ها باشد که یک نکته منفی است.
همچنین این اتومبیل‌ها مصرف سوختشان بیشتر است. این موضوع به این دلیل است که این اتومبیل‌ها سنگین‌تر هستند و به سوخت بیشتری نیاز دارند.
دیفرانسیل این اتومبیل‌ها به تعویض روغن نیاز دارد. از آنجا که روغن دیفرانسیل به اندازه روغن موتور به تعویض نیاز ندارد، این امر باعث هزینه نگهداری جداگانه‌ای می گردد.
همواره افراد جذب تبلیغات شرکت‌های خودروسازی می‌شوند و گول تبلیغات را می‌خورند. این افراد تصور می‌کنند برخورداری از یک اتومبیل دیفرانسیل چهار چرخ بدین معنی است که شما می‌توانید به راحتی در برف و باران همانند روزهای عادی رانندگی کنید؛ اما واقعیت این است که این سیستم‌ها تنها به بهبود نیروی کششی و شتاب اتومبیل کمک می‌کنند. خط ترمز و اداره اتومبیل همانند اتومبیل‌های دیفرانسیل دو چرخ است.
بهتر است به جای تمرکز بر روی دیفرانسیل چهار چرخ، بر روی لاستیک‌های خود تمرکز کنید. زیرا در شرایط برفی بهتر است که لاستیک‌های شما خوب باشند.
در نهایت اتومبیلی نخرید که تنها ۱۰ درصد مواقع برای شما کاربرد دارد. برخی افراد این اتومبیل‌ها را خریداری می‌کنند تا به یک مسافرت در جاده‌های برفی بروند. اما این افراد فراموش می‌کنند که بیشتر زمان‌ها در شرایط عادی و در جاده‌های معمولی رانندگی می‌کنند. بنابراین بهتر است برای چنین کارهایی این اتومبیل‌ها را کرایه کنید.

پریا اقدامی
 

برگرفته از
4WD
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “مزایا و معایب اتومبیل‌های دیفرانسیل چهار چرخ”
  1. به نظر من ایمنی از همه لحاظ مهمتره و خوروهای شاسی بلند دو دیفرانسیل درسته مصرفشون بالاست هزینه نگه داریشون بالاست اما از لحاظ ایمنی در سطح بالایی هستند باز من نظر خودم رو گفتم