چرا با خم کردن بند انگشت‌ها صدای ترق‌و‌توروق می‌آید؟

نویسنده:

۰۱:۰۵:۱۳

یک مفصل در بدن در واقع بخشی است که دو استخوان به یکدیگر می‌رسند؛ اما به یکدیگر برخورد نمی‌کنند. اگر دو استخوان با یکدیگر برخورد می‌کردند، اصطکاک باعث می‌شد که پودر شوند. در نتیجه به جای آن، استخوان‌ها با غضروف مفصلی نرم پوشیده شده‌اند که توسط ماده‌ای لعابی، غلیظ و شفاف لیز می‌شوند. این ماده به صورت مایع است و توسط غشا زلالی تولید می‌شود. غشا زلالی اطراف مفصل را پوشانده است. زمانی که بدن خود را می‌کشید یا مفصلی را خم می‌کنید، این استخوان‌ها از یکدیگر دور می‌شوند و این امر باعث می‌شود که غشا زلالی کش بیاید. در این حالت، فضای داخل مفصل افزایش یافته و فشار را کاهش می‌دهد. این موضوع مهم است؛ زیرا مایع غشای زلالی، گازهایی را در خود دارد که بیشتر دی‌اکسید کربن و اکسیژن هستند. زمانی که فشار مایع کم می‌شود، گازهایی داخل آن بیشتر در آن حل می‌شوند. در حالت عادی این گازها غیر قابل حل شدن هستند. این بدین معنی است که به شکل حباب هستند. در نتیجه زمانی که بندانگشت خود را می‌کشید، صدای تشکیل یک حباب داخل مایع غشا زلالی را می‌شنوید. مسئله جالب‌تر این است که اگر بلافاصله بعد از کشیدن یک مفصل، از آن عکس X-Ray بگیرید، در واقع می‌توانید حباب‌ها را ببینید. حباب‌ها اندازه حفره مفصل را تا 15 درصد افزایش می‌دهند. 20 الی 30 دقیقه طول می‌کشد تا این گازها دوباره داخل مایع حل شوند. به همین دلیل نمی‌توانید یک مفصل را پشت سرهم بشکنید.

در واقع اطلاعات زیادی در زمینه خطرناک بودن یا نبودن این کار وجود ندارد؛ اما پزشکی به نام Donald، جایزه نوبل IG را در سال 2009 برنده شد. وی به مدت 60 سال بند انگشتان دست چپ خود را شکسته بود و بند انگشتان دست راست خود را دست نزده بود. دست چپ وی دچار مشکلی نشده بود. این موضوع از نظر علمی مهم نیست؛ اما جالب است.

در نتیجه اگرچه درآوردن صدای مفاصل از طریق کشیدن یا خم کردن آن‌ها، باعث ایجاد آرتروز نمی‌شود؛ اما ظاهراً باعث می‌شود که قدرت در دست گرفتن دست‌ها کم‌تر شود.

خطرناک‌ترین بخش درآوردن صدای مفاصل، احتمالاً این است که اطرافیان شما معمولاً از این صدا خوششان نمی‌آید.

پریا اقدامی
 

برگرفته از
مفاصل
لینک کوتاه

دیدگاه