قدیمی‌ترین لامپ روشن

نویسنده:

۱۱:۵۳:۵۶

 
لامپ رشته‌ای روشنی در کالیفرنیا هنوزهم بعد از 114 سال درخشان است. این لامپ توسط رکوردهای جهانی گینس به عنوان قدیمی‌ترین لامپ روشن در دنیا به رسمیت شناخته شده است. این لامپ صد ساله، در ایستگاه آتش نشانی شماره 6 در لیورمور، کالیفرنیا، نصب شده و برای اولین بار درسال 1901 روشن شده است. (تاریخ دقیق آن نامعلوم به نظر می‌رسد، هر چند سالگرد این لامپ به طور معمول در 18 ماه ژوئن برگزار می‌شود) از آن زمان، لامپ 60 وات تا به امروز 24 ساعته شبانه روز روشن مانده است.

به غیر از چند قطع برق، تنها یک استراحت برای لامپ وجود داشته است، آن هم، زمانی که آن را از یک ایستگاه آتش نشانی برداشتند و در یکی از ایستگاه‌های دیگر در سال 1976 نصب کردند. از ترس اینکه طناب باعث شل شدن لامپ و شکستن آن شود، با یک پلیس و ماشین آتش نشانی و اسکورت کامل، تحت نظارت سروان "کربی" این لامپ جابه‌جا شد. این جابه‌جایی باعث 22 دقیقه استراحت در طول مسیر، برای لامپ شد.

این لامپ از نوع رشته‌ای پیشرفته است که "آدولفو چالیت" (Adolphe A. Chaillet) اختراع کرده و توسط شرکت الکتریکی شلبی تولید شده است. این یک لامپ دست پیچ با رشته کربنی است و نور آن، دانشمندان سراسر کشور را آن چنان متحیر کرده است که کسی قادر به توضیح نیست که چگونه توانسته است برای مدت به این طولانی روشن بماند.

با توجه به وب سایت اختصاص داده شده به لامپ، www.centennialbulb.org، دکتر دبورا کاتز، یک فیزیکدان در آکادمی نیروی دریایی ایالات متحده در آناپولیس، تحقیقات گسترده‌ای برای خواص فیزیکی نور لامپ لیورمور انجام داده است. او برای تحقیقات از یک لامپ با کیفیت بالا از شرکت شلبی که مشابه لامپ لیورموراست، استفاده کرده است.

یاسمن فراهانی فرد
 

 

برگرفته از
گینس
لینک کوتاه