ساخت معبد خدایان اسکاندیناوی در ایسلند

نویسنده:

۰۶:۰۴:۰۷

این معبد که شکلی دایره مانند خواهد داشت، بر روی تپه‌ای مشرف به پایتخت ایسلند، شهر رِیک‌یاواک، واقع می‌شود و گنبد آن شفاف خواهد بود.

مسیحیت بیش از 1000 سال پیش در کشور‌های اسکاندیناوی گسترش یافت و پرستش خدایان اساطیری اسکاندیناوی چون تور، اودین و فریگ را منسوخ کرد. اما در دهه‌های گذشته، نگاهی مدرن به این خدایان و مذاهب اساطیری، باعث زیاد شدن طرفداران آن شده است. جمعیت طرفداران مجمع «Ásatrúarfélagið» که اساطیر اسکاندیناوی را تبلیغ می‌کند، در طی دهه گذشته سه برابر شده و این مجمع حدود 2400 عضو دارد.(کل جمعیت ایسلند در حدود 330000 نفر است.)

هیلمار اورن هیلمارسون، سرپرست ارشد این مجمع به گاردین در مورد مدرن کردن این اساطیر می‌گوید: "من واقعا فکر نمی‌کنم که در این عصر کسی به مرد یک چشمی که سوار اسبی با هشت پاست اعقاد داشته باشد؛ ما به این داستان‌ها و اساطیر، به چشم استعاره‌های شاعرانه و نمادی از نیروهای طبیعی و روح و روان بشری نگاه می‌کنیم."

اعضای این مجمع، مراسم قربانی این مذهب باستانی را هم برگزار می‌کنند، اما در آن به جای قربانی کردن حیوانات، به خواندن کتاب، نواختن موسیقی و خوردن غذاهای سنتی می‌پردازند. در این معبد جدید، مراسمی چون عروسی و تدفین و غسل تمعید نوزادان انجام می‌شود.

اساطیر نورس یا اساطیر نوردیک به اسطوره‌های مردم اسکاندیناوی گفته می‌شود. منابع اساطیر نورس برخلاف اساطیر یونان یا مصر محدود هستند و به چند دست‌ نوشته و منظومه محدود می‌شوند که مشهورترین آن‌ها ادای شاعرانه است، اما شکی نیست که در نظر اقوام باستانی شمال، ایزدان و اسطوره‌ها بسیار اهمیت داشتند و بسیاری هم ریشه خاورمیانه‌ای دارند.

 

برگرفته از
معبد خدایان
لینک کوتاه

دیدگاه