محاکمه برقکار بازنشسته به جرم دزدی آثار پیکاسو

نویسنده:

۱۲:۳۱:۲۰

پیر لوگانیک که هم اکنون 75 ساله و بازنشسته است، می‌گوید که پیکاسو نقاش مشهور و همسرش ژاکلین، این نقاشی‌های رنگ روغن، طراحی‌ها و کلاژهای کوبیستی را به او هدیه داده‌اند و او در آن زمان بر روی خانه‌ای که پیکاسو قبل از مرگش در سال 1973 در آن زندگی می‌کرد، کار می‌کرده است. اما بعضی از وراث پیکاسو از جمله پسرش کلود، این ادعا را باور نکرده و در سال 2011 بر علیه او و همسرش شکایتی تنظیم کرده‌اند. در دادگاه روز سه شنبه، وکیل کلود ییکاسو لوگانیک و همسرش را به "مشروع جلوه دادن دزدی آثار هنری" متهم کرد.

لوگانیک، در دفاع از خود در این محاکمه گفت که پیکاسو به او اعتماد داشته و نظرش را محترم می‌شمرده است: "مادام و موسیو(پیکاسو) مرا پسرعموی کوچک خطاب می‌کردند و روزی خانم ژاکلین به من جعبه‌ای داد و گفت که این متعلق به من است. سپس به خانه رفتم و همراه همسرم داخل آن را نگاه کردیم که پر از طراحی‌های اولیه و نقاشی‌های نیمه کاره بود. من نمی‌دانستم آن‌ها آثار هنری هستند و جعبه را کنار گذاشتم."

او می‌گوید که جعبه را دوباره در سال 2009 کشف کرده و وقتی آن‌ها را برای فروش به موسسه پیکاسو برده، وراث پیکاسو بر علیه‌اش شکایت کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند که تمامی این داستان دروغ است و پیکاسو هرگز چنین عملی انجام نمی‌داده است.

وکیل وراث پیکاسو می‌گوید کس دیگری این آثار را دزدیده و به لوگانیک داده تا آن‌ها را به فروش برساند. این آثار هیچکدام امضایی ندارند که این امر برای پیکاسو که تمامی آثاری را که هدیه می‌داد امضا می‌کرد، عجیب به نظر می‌رسد.
با این حال وکیل این زوج سالمند پافشاری می‌کند که تنها چند اثر از بین این 271 اثر دارای ارزش هنری هستند و بقیه ارزش چندانی ندارند؛ به همین دلیل پیکاسو آن‌ها را به این برقکار هدیه داده است.
 

برگرفته از
محاکمه
لینک کوتاه