کنترل هواپیمای بدون سرنشین با قدرت ذهن

نویسنده:

۰۳:۰۴:۴۴

اخیراً یک هواپیمای بدون سرنشین که با قدرت ذهن کنترل می‌شود در کشور پرتغال، جدیدترین پیشرفت‌ها در زمینه پرواز از طریق کنترل از راه دو را به نمایش گذاشته است.
خلبان تنها با اراده به نشستن یا بلند شدن هواپیما از طریق تماشای جریان زنده ویدئوی هواپیما، آن را کنترل می‌کند. در واقع این کار از طریق یک کلاه نوار مغزی که شبیه کلاه‌های فیلم‌های علمی تخیلی به نظر می‌رسد، انجام می‌شود. طبق گزارش BBC، کلاه موردنظر فعالیت مغز را ارزیابی کرده و آن را به دستوراتی تبدیل‌ می‌کند که به هواپیما ارسال می‌شوند.

شرکتی به نام Tekever که مسئول ساخت اولین نمونه از این هواپیمای بدون سرنشین بوده است، اظهار داشته که فناوری روی صفحه‌نمایش هنوز در حال ساخت است؛ اما به زودی می‌تواند به افراد معلول جسمی که نمی‌توانند کنترل‌های دستی را برای هدایت هواپیما استفاده کنند، کمک کند. این شرکت امیدوار است روزی فرا برسد که با رعایت قوانین، پروازهای مسافربری بدون خلبان که از طریق ذهن کنترل می‌شوند، به واقعیت بپیوندد.

مدیر بخش عملیات Tekever، Ricardo Mendes، به BBC گفت: «ما واقعاً فکر می‌کنیم که پرواز از طریق ذهن، آغاز یک مرحله شگرف را در زمینه خلبانی نشان می‌دهد که باعث قدرتمند ساختن خلبانان و از میان برداشتن خطرات مأموریت‌ها می‌شود. ما امیدواریم در آینده بتوانیم این مزایا و قابلیت‌ها را از طریق محصولات فوق‌العاده خلاقانه در بازار ارائه دهیم».

پیشرفت در اندام‌های مصنوعی که با قدرت ذهن کنترل می‌شوند، سال گذشته زمانی که Leslie Baugh برای اولین بار از دو دست روباتیک از طریق ذهنش استفاده کرد، ثبت شده بود. Baugh نیز همانند کنترل ذهنی هواپیماهای بدون سرنشین، بایستی ذهن خود را آموزش می‌داد تا از این فناوری درست استفاده کند. وی به جای پوشیدن کلاهی که فعالیت‌های مغزی را ارزیابی می‌کند، تحت یک عمل جراحی اعصاب قرار گرفت.
این فناوری‌های شگفت‌انگیز از ذهن افراد باهوش به وجود می‌آید و ما امیدواریم این روند ادامه یابد. نظر شما چیست؟
  
برگرفته از
قدرت ذهن
لینک کوتاه