چوب زدن زاغ سیاه مردم در کشورهای دیگر: سایه سنگین بوکوحرام

نویسنده:

۱۲:۲۸:۵۹

بوکو حَرام، به معنی «تحصیل غربی حرام است» یک گروه مسلح و تندرو در کشور نیجریه است که خواستار تعطیلی همه مدارس نوین و تحمیل قانون شریعت بر تمامی ۳۶ ایالت نیجریه است.

این گروه، الگوبرداری ساده‌ای از جنبش طالبان در افغانستان شمرده می‌شود. بر اساس باورهای این گروه، هر فردی که از ایدئولوژی سختگیرانه آن پیروی نکند، کافر شمرده می‌شود؛ فرقی هم نمی‌کند مسیحی یا مسلمان باشد.

بوکو حَرام، خواستار اجرای «شریعت» یا قوانین اسلام در سرتاسر نیجریه است. مرکز تجمعات مذهبی پیروان بوکو حرام در مساجد شهرهای مختلف نیجریه از جمله «مایدوگوری»، «کانو» و «سوکوتو» قرار دارد. پیروان این گروه ریش بلند دارند و دستارهای قرمز یا سیاه به سر می کنند. درگیری‌های مسلمانان تندرو با دولت نیجریه در ایالت‌های کانو، بورنو و یوبه در شمال نیجریه در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ صدها کشته برجای گذاشت.

گروه بوکو حرام، نخستین بار در سال ۲۰۰۲ توسط محمد یوسف در مایدوگوری بنیان‌گذاری شد و در سال ۲۰۰۴ به کاما در ایالت یوبه نقل مکان کرد. این گروه در آن‌جا پایگاهی به نام «افغانستان» بر پا کرده‌است. محمد یوسف به‌شدت با دموکراسی، آموزشِ سکولار و دانش مخالف بود. او سلفی‌ست و به شدت تحت تاثیر نظرات ابن‌تیمیه است. محمد یوسف حتی کروی بودن زمین را هم زیر سوال برده است. با کشته شدن وی در سال ۲۰۰۹، فرد دیگری به نام ابوبکر شکائو رهبر این گروه شده است. این گروه تاکنون با حملات متعددی به بانک‌ها و رستوران‌ها و فروشگاه‌های بزرگ دست به کشتارهای بی‌رحمانه‌ای زده است.

در ۷ فوریه ۲۰۱۵ (۱۹ بهمن ۱۳۹۳) پنج کشور درگیر جنگ با گروه تروریستی بوکوحرام (نیجریه، چاد، کامرون، نیجر، و بنین) در بیانیه پایانی نشست مشترک خود متعهد شدند برای مبارزه با این گروه تروریستی ۸ هزار و ۷۰۰ تن نیرو تشکیل دهند. این پنج کشور آفریقایی که در یاوندی پایتخت کامرون نشست ضد بوکوحرام برگزار کردند، هر کدام سهمی از این نیروها را تامین خواهند کرد. این نیرو شامل نفرات نظامی، امنیتی و غیرنظامی خواهد بود.

شاید جالب باشد بدانید، در اسفند ۱۳۹۳ ابوبکر شکائو، رهبر گروه بوکوحرام با انتشار پیامی صوتی در اینترنت به طور رسمی بیعت خود را با ابوبکر البغدادی، خلیفه خودخوانده دولت اسلامی (داعش) اعلام کرد.

شبه‌نظامیان افراط گرای مسلمان بوکوحرام در ۱۶ اردیبهشت ۹۳ (۶ مه ۲۰۱۴) در نیجریه به روستای «گامبورو» در شمال شرق این کشور حمله کردند و دست‌کم ۲۰۰ نفر از اهالی این روستا را به قتل رساندند و صدها خانه را به آتش کشیدند. قربانیان به ضرب گلوله، در پی حمله یا در پی آتش‌سوزی خانه‌های‌شان کشته شدند. گفته شد که ۱۶ مامور پلیس نیز در میان کشتگان این کشتار بودند. همچنین مهاجمان در حمله خود بزرگ‌ترین بازار روستا را با تمام کالاهای آن که برای صادرات آماده شده بودند آتش زدند.

آلبومی که در این پست برایتان در نظر گرفته‌ایم، سایه سنگین این گروه افراطی بر زندگی مردم نیجریه را به تصویر کشیده است.

کودکان در حال فرار از حملات بوکو حرام در شمال نیجریه هستند. آنها  افرادی هستند که از خانه و زندگی خود آواره شده‌اند و در کمپی در «یولا» زندگی می‌کنند. این تصویر برای ۱۳ ژانویه سال جاری میلادی است. بوکو حرام اعلام کرده، می‌خواهد برای مردم، استان‌های اسلامی بسازد و در سال‌های آینده، نیجریه شاهد روزهای طلایی خود خواهد بود. اما در حال حاضر جز آوارگی، گرسنگی و فقر چیزی برای آنها نداشته است.
زنان آواره که از حملات بوکو حرام به کمپی در شما نیجریه پناه برده‌اند.
کودکان آواره در مدرسه‌ی کمپ در حال ورزش صبحگاهی هستند.
این مردم بیچاره که در وضعیت ناخوشایندی در حال زندگی هستند، در اثر حملات بوکو حرام به یولا  در استان آداماوا پناه برده‌اند و در آنجا در کلاس های آموزشی و نهضت شرکت می‌کنند.
باقی تصاویر نیز همه در ژانویه سال جاری میلادی (۲۰۱۵) برداشته شده‌اند و آواره‌های نیجریه را نشان می‌دهد که مجبور هستند در کشور خود در کمپ‌ها زندگی کنند.
  

برگرفته از
نیجریه
لینک کوتاه

دیدگاه