چگونه مُسکن بی‌نسخه مناسب را برای خود انتخاب کنیم؟

نویسنده:

۰۴:۴۴:۵۵

مسکن‌های بی‌نسخه بسیار رایج هستند و بسیاری از افراد از این مسکن‌ها بهره می‌برند. این مسکن‌ها به دو گروه تقسیم می‌شوند: داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و استامینوفن. هر دو گروه مسکن بدون ماده مخدر هستند یعنی درد را کاهش می‌دهند؛ اما جزوی از خانواده داروهای اعتیادآور نیستند. مسکن‌های حاوی ماده مخدر که دارای مواد قدرتمندی مانند مورفین، کدئین و غیره هستند، به عنوان داروهای اعتیادآور دسته‌بندی می‌شوند و به نسخه پزشک نیاز دارند.

اگرچه ما درد را در بخشی که صدمه دیده یا یک بخش دردناک احساس می‌کنیم؛ اما به خاطر داشته باشید درد صرفاً یک سیگنال الکتریکی است که به مغز ارسال می‌شود. ظاهراً استامینوفن تراکم سیگنال‌های درد را در ناحیه‌ای از مغز که آن‌ها را پردازش می‌کند، کاهش می‌دهد. التهاب یا همان درد، ورم و قرمزی به دلیل پروستاگلاندین‌ها به وجود می‌آید. پروستاگلاندین‌ها دسته‌ای از مواد شبه هورمون‌ هستند که داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی به کنترل آن‌ها کمک می‌کنند.
هر دو دسته داروهای مسکن خطرات مختص خود را دارند. مصرف بیش‌ازاندازه استامینوفن با بروز مشکلات کبدی در ارتباط است و مصرف بیش از حد داروهای مسکن ضدالتهاب غیراستروئیدی باعث بروز مشکلات و زخم‌هایی در معده می‌شود.

انواع مختلف مسکن برای دردهای متفاوتی مؤثر واقع می‌شوند. از آنجا که هر دو گروه مسکن به شدت منحصربه‌فرد هستند، ممکن است یک مسکن برای یک نفر مؤثر واقع شود؛ اما برای فرد دیگری اثر نکند. در کل، اگر یک قرص مسکن استفاده کرده‌اید، نباید یک مسکن نوع دیگر هم مصرف کنید که نمی‌دانید به آن حساسیت دارید یا خیر. البته حتماً قبل از مصرف هر گونه داروی مسکن بی‌نسخه، سوابق پزشکی خود را با پزشک در میان بگذارید، به ویژه اگر داروی دیگری نیز مصرف می‌کنید.
با این حال به منظور آگاهی بیشتر از انواع مسکن، چند نوع مسکن مختلف در ادامه آورده شده است.

مسکن‌های ایبوپروفن
این مسکن درد را کاهش داده و تب را به طور موقت از بین می‌برد.
اگر زخم معده دارید یا در سه ماه آخر دوران بارداری به سر می‌برید، از این مسکن استفاده نکنید. همچنین اگر دچار بیماری‌های کلیوی، سیروز کبد یا سوزش معده هستید، قبل از مصرف این دارو، با پزشک خود صحبت کنید.

مسکن‌های ناپروکسن سدیم
این دارو درد را کاهش داده و تب را به طور موقت از بین می‌برد.
اگر در سه ماه آخر بارداری هستید یا زخم معده دارید، این مسکن را استفاده نکنید. همچنین اگر باردار هستید یا به نوزاد شیر می‌دهید یا دچار فشارخون بالا هستید، از این مسکن استفاده نکنید.

مسکن‌های استیل‌سالسیلیک اسید یا آسپیرین
این مسکن‌ها درد را تسکین داده و احتمال ایجاد لخته‌های خونی را کاهش می‌دهند.
اگر در سه ماه آخر بارداری هستید، از این مسکن استفاده نکنید. اگر باردار هستید یا داروهای رقیق‌کننده خون یا داروهای دیابت، نقرس یا آرتروز استفاده می‌کنید، قبل از مصرف این دارو، با پزشک مشورت کنید.

مسکن‌های ترکیبی استامینوفن، کافئین و آسپرین
این دارو سردرد، میگرن و دردهای دیگر را تسکین می‌دهد.
اگر نشانه‌های آبله‌مرغان یا آنفولانزا دارید یا در سه ماه آخر بارداری هستید، از این دارو استفاده نکنید. اگر دچار زخم معده، بیماری‌های کبد، سوزش معده، فشارخون بالا، سیروز کبد، بیماری‌های قلبی، کلیوی و آسم هستید، قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.

مسکن‌های ترکیبی استامینوفن، کافئین و پیریلامین مالئات
این دارو درد و احتمالاً خستگی و نفخ را از بین می‌برد.
اگر دچار بیماری‌های کبد، آب‌سیاه چشم، مشکل مزمن تنفسی هستید یا داروی آرام‌بخش مصرف می‌کنید یا باردار هستید، قبل از مصرف این دارو با پزشک صحبت کنید.

استامینوفن
این مسکن تب را کاهش داده و درد را به طور موقت از بین می‌برد.
اگر بیماری کبد دارید یا داروی رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید یا باردار هستید، این دارو را مصرف نکنید.

 

برگرفته از
مُسکن
لینک کوتاه

دیدگاه