علائم و نشانه‌های آپاندیسیت

نویسنده:

۰۱:۴۸:۴۰

درد شکم مهم‌ترین نشانه آپاندیسیت است. این درد به صورت پراکنده شروع می‌شود؛ یعنی نمی‌توان دقیقاً محل درد را مشخص کرد. بیشتر افراد ادعا می‌کنند درد اولیه آپاندیسیت در بخش میانی شکم آغاز می‌شود. همزمان با افزایش التهاب آپاندیس، درد در یک ناحیه خاص متمرکز می‌شود. زمانی که روده‌بند (بافت خطی شکم) ملتهب شود، درد آپاندیس در نقطه‌ای میان ناف و جلوی استخوان ران سمت راست قرار می‌‌گیرد. در علم تشریح، به این بخش نقطه مک‌برنی (McBurney's point) می‌گویند.

یکی دیگر از علائم رایج آپاندیسیت، بی‌اشتهایی است. با گذشت زمان، این مشکل شدیدتر شده و ممکن است باعث ایجاد تهوع و استفراغ شود. از دیگر علائمی که ممکن است مشاهده شوند، می‌توان به ورم شکم، عدم توانایی خارج کردن گاز معده، یبوست یا اسهال و تب خفیف تا متوسط اشاره کرد.

برخی افراد مبتلا به ورم آپاندیس، علائم نادری دارند. این افراد ممکن است در ناحیه پایینی سمت راست شکم، درد نداشته باشند. گاهی اوقات افراد مبتلا به آپاندیسیت، در قسمت پایین کمر یا مقعد دچار درد می‌شوند. دفع دردناک ادرار نیز در این افراد مشاهده شده است. همچنین ممکن است حالت تهوع و استفراغ در ابتدای درد شکم به وجود آید.
 

برگرفته از
آپاندیس
لینک کوتاه

دیدگاه