رییس موزه‌ای در جمهوری چک، مضنون به سوزاندن آثار هنری

نویسنده:

۰۷:۴۵:۴۴

قلعه والتیک که بنایی متعلق به دوره باروک و ثبت شده در لیست میراث فرهنگی یونسکو است، در موراویای جنوبی قرار دارد و هر ساله نمایشگاهی به نام «Large Format» برگزار می‌کند. آخرین این نمایشگاه‌ها دارای آثاری از هنرمندان 6 کشور جهان بود و حالا 39 تن از این هنرمندان آثار خود را گم کرده‌اند. ارزش 58 اثر گم شده حدود 170000 یورو(185000 دلار) تخمین زده شده است.

نخستین بار مدیر قلعه گزارش گم شدن آثار هنری را به پلیس داده و پلیس عملیات خود را برای یافتن گروهی از سارقان آغاز کرده بوده است. یکی از سخنگویان پلیس جمهوری چک به رسانه‌ها گفت: "ما انتظار داشتیم که گروه سازمان یافته‌ای از سارقان هنری که آثار هنری را در بازارهای سیاه پراگ و دیگر کشورها می‌فروشند پیدا کنیم." اما به جای آن، پلیس قاب‌های شکسته و بوم‌های نیم سوخته را پیدا کرد و پس از آن، شک و شبهه‌ها همگی معطوف خود مدیر قلعه شد. مدیر موزه ادعا می‌کند که از ارزش آثار مطلع نبوده و انگیزه او از این کار مشخص نشده است.

یکی از آثار مفقود شده، اثری به نام «مریمی که توسط مورچه‌ها حمل می‌شود» است و توسط هنرمند و نقاش چکی ولادیمیر فرانتز خلق شده است. او به عنوان استاد هنری که کاملا خود را خالکوبی کرده شناخته می‌شود و در انتخابات ریاست جمهوری جمهوری چک در سال 2013 رتبه سوم را کسب کرد.

 

برگرفته از
سوزاندن آثار هنری
لینک کوتاه

دیدگاه