اختلال بیش‌فعالی همراه با کم‌توجهی در محل کار

نویسنده:

۰۵:۳۴:۴۰

مردم علاوه بر استعداد و پشتکار باید از خود تمرکز عالی، توجه به جزییات، سرعت و نظم و ترتیب نشان دهند. این مهارت‌های مهم در محیط کار ممکن است برای 10 تا 12 میلیون نفر از بزرگسالان امریکایی‌ که مبتلا به ADHD هستند چالش برانگیز باشد.

کارجویان ممکن است به دلیل بی‌قراری و عدم تمرکز، که از علائم بارز ADHD است، رنج ببرند. یک آمار ملی نشان می‌دهد که تنها نیمی از بزرگسالان مبتلا به ADHD توانستند یک کار تمام وقت را حفظ کنند در حالی که 72 درصد از آنها ناموفق بوده‌اند. وقتی آنها توانستند شغلی را حفظ کنند نسبت به همکاران خود، که مبتلا به این عارضه نیستند، درآمد کمتری دارند. این مشکلات استخدام سالانه نزدیک به 77 میلیارد کسری درآمد ایجاد کرده است.

نحوۀ تأثیر ADHD بر استخدام
اینکه چطور ADHD بر نگرش و چشم‌انداز شغلی شما تأثیر می‌گذارد به شدت بیماری شما بستگی دارد. برخی افراد ممکن است فقط نتوانند روی انجام وظایف خود تمرکز کنند اما برخی دیگر نه تنها در تمام طول روز کار خود را انجام نمی‌دهند بلکه با رئیس و همکاران خود مشاجرات سخت هم دارند. کسانی که به شدت تحت تأثیر قرار گرفته‌اند ممکن است کار خود را از دست بدهند یا از شغلی به شغل دیگر بپرند یا از مزایای ناتوانی خود بهره‌مند شوند.

ADHD به روش‌های زیادی بر عملکرد شغلی تأثیر می‌گذارد. اگر نمی‌توانید یک جا آرام بنشینید و در نظم و ترتیب و تمرکز کردن مشکل دارید، ممکن است جلسات برای شما طاقت‌فرسا باشند و پیگیری چند پروژه و موعد تحویل آنها واقعاً جنجال برانگیز باشد. یکی از مطالعات نشان داد افرادی که ADHD دارند اغلب در توجه، حافظۀ فعال، پردازش ذهن و فن بیان و توانایی اجرایی کارها مشکل بیشتری دارند و همۀ اینها در محیط کاری اهمیت دارد. این مشکلات منجر به استخدام احتمالی کمتر و درآمد کمتر می‌شود.

افراد مبتلا به ADHD در حوزه‌های کاری مشکلات زیر را خواهند داشت:
 • مدیریت زمان
 • سازمان‌دهی و نظم و ترتیب
 • گوش دان و توجه کردن
 • عمل به دستورات
 • انجام وظیفه
 • توجه به جزییات
 • سر وقت به محل کار رسیدن
 • صحبت کردن به جای دیگری
 • آرام نشستن
 • کنترل احساسات
 • عصبانیت
ADHD اغلب منجر به افسردگی و اعتماد به نفس پایین می‌شود. فراموش کردن موعد مقرر برای تحویل کارها به طور مداوم و عدم توانایی در تکمیل کار طبق برنامه می‌تواند این احساسات را تشدید کند.

چگونه می‌توانم شانس بیشتری در به دست آوردن شغل و حفظ آن داشته باشم؟
در بسیاری از بزرگسالانی که علائمی نظیر بی‌قراری و عدم توانایی در تمرکز را تجربه می‌کنند، هرگز به طور رسمی بیماری ADHD تشخیص داده نشده است. اگر هر کدام از علائمی که در بالا به آنها اشاره شد را دارید، اولین گام برای بهبود دورنمای شغلی این است که به پزشکی متخصص در درمان ADHD بزرگسالان مراجعه کنید تا بیماری شما را تشخیص دهد و بتوانید درمان مناسب را شروع کنید. درمان بزرگسالان مبتلا به ADHD شامل صحبت‌درمانی و دارو است. سازمان غذا و دارو (FDA) داروهای محرکی به نام اَدِرال ایکس‌آر، کانسِرتا، فوکالین ایکس‌آر و ویوانس و نیز داروی غیرمحرک استراترا را برای درمان ADHD در بزرگسالان تأیید کرده است.

وقتی به دنبال کار می‌گردید با مشاور شغلی برای پیدا کردن شغلی که از نظر علاقه، نیاز و توانایی مناسب شما است مشورت کنید. به عبارت دیگر، با این کار، سریع‌تر شغلی پیدا می‌کنید که ساعات انعطاف‌پذیرتری و ساختار خشک کمتری دارد یا می‌توانید برای خودتان کسب و کاری دست و پا کنید تا محیط کار و ساعات آن را بتوانید به سلیقۀ خود طراحی کنید.
وقتی کسب و کاری داشتید، این نکات را دنبال کنید تا بتوانید آن را حفظ کنید:

 • بخواهید که در فضایی آرام کار کنید مثل یه دفتر کار نه در کابین‌هایی که به راحتی حواستان پرت می‌شود.
 • با مدیر یا همکاری کار کنید که به خوبی همه چیز را سازمان‌دهی می‌کند و می‌تواند شما را در پروژه‌ها از شروع تا تکمیل کمک کند.
 • یک برنامه‌ریزی روزانه داشته باشید و چیزهایی که باید انجام دهید را فهرست کنید و هر از چند گاهی آن را به‌روز کنید. PDA یا کامپیوتر خود را با ایجاد یادآور الکترونیک و زنگ هشدار برای ملاقات‌ها و قرارها تنظیم کنید.
 • در جلسات و در طی مکالمات تلفنی یادداشت بردارید و وظایف جدید را به فهرست کارهای خود اضافه کنید.
 • زمانی از روز را به پاسخ دادن به ایمیل‌ها و تماس‌های صوتی اختصاص دهید تا در طول روز و هنگام انجام مسئولیت‌ها حواس شما را پرت نکنند.
 • اهداف واقع‌بینانه ایجاد کنید. روز خود را به چندین بخش برای انجام کارهای شخصی تقسیم کنید و فقط سعی کنید کارهای خود را به موقع انجام دهد. از یک تایمر استفاده کنید تا به شما زمان انجام کار بعدی را اطلاع دهد. برای انجام مسئولیت‌ها به خودتان پاداش بدهید؛ مثلاً یک ناهار مخصوص بخورید یا چیزی که می‌خواهید را بخرید.
 • اگر می‌توانید، از یک کارآموز یا دستیار برای انجام کارهای کوچک استفاده کنید تا سرتان را خلوت کنید و بتوانید روی کارهای بزرگ متمرکز شوید. برای بهبود تمرکز، فنون آرامش را تمرین کنید؛ مانند تنفس عمیق و مدیتیشن. ساعتی یک بار بلند شوید و قدم بزنید، آبی‌ بنوشید و با همکار خود حرف بزنید.
 • آرامش و مدیتیشن روزانه می‌تواند مفید باشد.
برای سازگاری با شغل خود، از کمک مشاور شغلی یا مدیر اجرایی کمک بگیرید. او می‌تواند شما را در برابر مشکلاتی که پیش رو دارید راهنمایی کند و در موقعیت‌های شغلی که با آنها مشکل دارید (مثل نقش بازی کردن در حضور رئیس برای افزایش حقوق بدون اینکه مکالمه احساسی شود) به شما کمک کند.
از آنجا که ADHD اختلالی است که تحت قانون حمایت از معلولان امریکا در نظر گرفته می‌شود، شرکت نمی‌تواند شما را به دلیل شرایطی که دارید از دیگران متمایز کند. این قانون شرکت را ملزم می‌کند که نیازهای شما را برآورده کند تا به  اندازۀ کافی راحت باشید و اجازه ‌دهید رئیستان بداند که مبتلا به ADHD هستید.

و در آخر اینکه از فواید و امتیازات بهره‌مند شوید. بله، مزایایی هم در ADHD وجود دارد. بی‌قراری، رفتار تکانشی و میل همیشگی به امتحان کردن چیزهای جدید می‌تواند سرمایۀ خوبی باشد؛ مخصوصاً اگر خودتان صاحب کسب و کار هستید. مطالعات نشان می‌دهد که بسیاری از بزرگسالانی که ADHD دارند از کارآفرینان موفق هستند. شگردهای موفقیت این است که شغلی پیدا کنید که برای شما مناسب‌تر است و سپس از انرژی، خلاقیت و دیگر قدرت‌ها برای کسب بهرۀ بیشتر از شغل خود استفاده کنید.
 

برگرفته از
ADHD
لینک کوتاه

دیدگاه