کروز کنترل مخصوص عابران پیاده

نویسنده:

۱۲:۱۷:۰۴

در حال حاضر، برای استفاده از Google Maps یا هر اپلیکیشن مختص هدایت مسیر، باید به صفحه گوشی نگاه کنیم. به جای آنکه حواسمان به اطرافمان باشد، باید به صفحه گوشی، تبلت یا ساعت هوشمند خود خیره شویم. حالا گروهی از دانشمندان دانشگاه Hanover یک راه‌حل جدید برای رفع این مشکل پیدا کرده‌اند که خطرات نگاه کردن به صفحه در حین راه رفتن را ندارد. این روش جدید، actuated navigation نام دارد و از طریق حرکت دادن بارهای الکتریکی با ماهیچه‌های روی پاها کار می‌کند و بر مسیر حرکت تأثیر می‌گذارد.

الکترودها روی پوست و روی چیزی به نام گروه ماهیچه‌های خیاطه در بالای پاها قرار داده می‌شوند. سپس یک سیگنال الکتریکی ضعیف از این الکترودها عبور داده می‌شود. این جریان الکتریکی باعث می‌شود پاهایتان به آرامی بچرخد. درست متوجه شدید، GPS گوشی شما بر روی جایی که می‌خواهید بروید، کمی کنترل دارد. می‌توان این الکترودها را روی لباس‌زیر نصب کرد و صاحب یک لباس‌زیر هوشمند شد.

در گزارشی که در مورد این سیستم ارائه شده و سیستم کروز کنترل مختص عابران پیاده نامیده می‌شود، آمده است که کاربران مجبور نیستند مسیر اعلام‌شده توسط ضربه را در پیش بگیرند. همچنان کنترل کامل روی بدن خواهید داشت. با این حال، می‌توانید از راهنمایی‌های گوشی خود استفاده کرده و با جریان همسو شوید.
در تست‌های محدودی که با استفاده از این سیستم هدایت مسیر صورت گرفته، کاربران اظهار داشتند از عملکرد خوب این سیستم متعجب شده‌اند و مشکلی با نواحی شلوغ و عبور از موانع نداشته‌اند. تمام کاربران اظهار داشته‌اند به حس محرک الکتریکی عادت کرده‌اند. شمار زیادی از کاربران نیز گفته‌اند در زندگی روزمره از این سیستم بهره خواهند برد. همچنین هیچ‌کس از این که توسط یک اپلیکیشن کنترل شود، تعجب نکرده است. این افراد می‌توانستند سیستم را نادیده بگیرند.

اگرچه این خبر کمی ترسناک به نظر می‌رسد؛ اما کاربردهای این سیستم هدایت مسیر خیره‌کننده هستند. این سیستم را می‌توان به منظور هدایت گروه‌های اورژانسی در ساختمان‌هایی که پر از دود است یا موقعیت‌هایی که نور وجود ندارد یا در دنیای وحشی که هدایت چشمی میسر نیست، به کار گرفت. همچنین این سیستم با کانسپتی که در پروژه Cities Unlocked شرکت مایکروسافت ارائه شده، ارتباط دارد. در این پروژه، شهرهای هوشمند آینده می‌توانند راهنمای صوتی دقیقی برای افراد نابینا ارائه دهند.

این سیستم نیز همانند Cities Unlocked هنوز با واقعیت فاصله زیادی دارد و دستگاه آن، هنوز در مرحله آزمایشی است. علاوه بر این، GPS، اتصالات و سیستم‌های هدایت مسیر محلی باید بهبود یابند تا بتوان این سیستم را در زندگی روزمره به کار گرفت.
 

برگرفته از
کروز کنترل
لینک کوتاه