آفتاب‌سوختگی خطر ابتلا به سرطان در جوانان را افزایش می‌دهد

نویسنده:

۰۴:۵۰:۱۵

تحقیقات جدید مرکز CDC نشان می‌دهد که بیش از نیمی از جوانان در سنین بین 18 تا 29 سال طی سال گذشته حداقل یک بار آفتاب‌سوخته شده‌اند.
دکتر مونا سراییا، متخصص اپیدمیولوژی در CDC میگوید: «در حقیقت، در ایالاتی که نرخ آفتاب‌سوختگی بالا است، میزان مرگ و میر بر اثر تومور ملانوما نیز زیاد است.»

در صدر این فهرست کولورادو، لوا، میشیگان، ایندیانا، منطقه کلمبیا، ویومینگ، اوتا و ویسکانسین قرار دارد. ایالاتی که کمترین نرخ آفتاب‌سوختگی را دارند نیز پورتوریکو، آریزونا، تنسی، اکلاهاما، نیویورک و فلوریدا هستند.
گزارش دکتر ساراییا که خلاصه اطلاعات NCI است، در مجله امریکاییAmerican Journal of Preventive Medicine  همین ماه به چاپ می‌رسد.
در آمار ملی مرکز NCI بیش از 150 هزار نفر امریکایی شرکت کردند. در این میان 32 درصد پاسخ دادند که طی 12 ماه اخیر دچار آفتاب‌سوختگی شده‌اند.

از نظر نژاد، مردان سفیدپوست با برخورداری از 44 درصد آمار، بیشتر احتمال دارد که حداقل یک بار طی 12 ماه گذشته دچار آفتاب‌سوختگی شوند. طی این مدت حدود 40 درصد از این مردان سه بار بیشتر آفتاب‌سوخته شده‌اند.
57 درصد از شرکت‌کنندگان در بازه سنی 18 تا 29 سال گزارش دادند که حداقل یک بار طی سال گذشته آفتاب‌سوخته شده‌اند؛ یعنی بیشتر از تمام گروه‌های سنی. نرخ آفتاب‌سوختگی در کسانی که تحصیلات بالاتر، درآمد بیشتر و بچه‌های بیشتری دارند، بیشتر است؛ یعنی علائم ثروت بیشتر و امکان فراغت بیشتر برای آفتاب‌سوخته شدن.
مطالعات مشابه دیگری نشان می‌دهد که نرخ آفتاب‌سوختگی در میان نوجوانان 12 تا 18 ساله با میزان 80 درصد از همه بالاتر است.

دکتر ساراییا فکر می‌کند که کسانی که در ایالاتی غیر از ایالات کمربند خورشیدی زندگی می‌کنند، یعنی جایی که اشعه فرابنفش سالانه کمتر است، ممکن است احتیاط‌های لازم را طی اولین روزهای سوختن در معرض خورشید به عمل نیاورند. همچنین، بسیاری از افراد بر این باورند که سوختگی ابتدایی، قبل از آغاز برنزه کردن لازم است.

دکتر مارتین وین‌استاک، رئیس پوست‌شناسی در مرکز پزشکی VA در دانشکده براون در ایالت پروانس آر.آی. اینگونه توضیح می‌دهد که همین اشعه‌های فرابنفش هستند که منجر به سرطان پوست می‌شوند، نه برنزه کردن. علاوه بر این، او رئیس گروه مشورتی سرطان پوست در انجمن امریکایی سرطان است.

وی افزود: «اشعه فرابنفش با برخورد به پوست منجر به واکنش ملانوسیت‌ها می‌شود. ملانوسیت‌ها سلول‌هایی در پوست هستند که رنگدانه تولید می‌کنند. این سلول‌ها طی این واکنش منجر به قهوه‌ای‌تر شدن رنگ پوست می‌شود. همین واکنش اشعه فرابنفش دلیل آسیب رسیدن به DNA سلول‌های پوست می‌شود و در ابتلا به سرطان پوست دخیل است.»

به گفته وی، دستگاه‌های برنزه‌کننده مصنوعی و اسپری برنزه‌کننده میستیک نوعی برنزۀ ایمن هستند که شما را در معرض اشعه فرابنفش قرار نمی‌دهند.
دکتر آلن سی.هالپرن، رئیس خدمات پوست در مرکز سرطان Memorial-Sloan Kettering در نیویورک در اظهارات خود گفت: «مردم باید به طور مرتب برای بروز خال‌هایی که ممکن است سرطانی باشند مورد معاینه قرار گیرند.»
پوست خود را به طور مرتب برای بروز علائمی در پوست سر، آلت تناسلی و بین انگشتان پا بررسی کنید. دکتر هالپرن می‌گوید: «با اینکه سرطان پوست بیشتر در مناطقی که در معرض خورشید قرار می‌گیرد شایع است، اما می‌تواند هر جایی در سطح پوست اتفاق بیفتد.»
 
 

برگرفته از
آفتاب‌سوختگی
لینک کوتاه

دیدگاه