وسیله نقلیه‌ای جدید برای فضا

نویسنده:

۰۹:۴۳:۳۶

زمانی که موضوع سفر در فضا مطرح می‌شود، همواره بر روی وسایل نقلیه میان‌سیاره‌ای شیک، موتورهایی که سریع‌تر از نور هستند و تسلیحات پوست شکافت تمرکز می‌کنیم. البته ما نیز همانند دیگران وسایل نقلیه‌ای همچون X-Wing و مکعب‌های Borg را دوست داریم؛ اما یک ویدئوی جدید که از سوی بخش مهندسی NASA JSC منتشر شده، روش جدید برای حمل‌ونقل فرازمینی ارائه می‌دهد.

این وسیله نقلیه Modular Robotic Vehicle یا MRV نام دارد. MRV وسیله نقلیه‌ای با دو صندلی است که از باتری و الکتریک بهره می‌برد و به رانندگی پهلویی گرایش دارد. هر چهار چرخ MRV که هر کدام به صورت مجزا قدرت می‌گیرند، تا ۱۸۰ درجه می‌چرخند؛ اما شیب خرچنگ مانند آن باعث می‌شود احساس کنید یک راننده حرفه‌ای مانند Ken Block در فضا هستید.

یکی از مسئولین Johnson Space Flight Center (JSCJustin Ridley، در این رابطه می‌گوید: «راندن این وسیله نقلیه همانند رانندگی روی یخ است؛ اما با این تفاوت که کنترل کاملی روی رانندگی دارید. رانندگی با این وسیله نقلیه بسیار جذاب و هیجان‌انگیز است. ما فکر می‌کنیم این تجربه همانند راندن در یک پارک تفریحی است».
MRV علی‌رغم ویژگی‌های دوست‌داشتنی، در واقع یک وسیله علمی واقعی است. این وسیله می‌تواند راه را برای وسایل نقلیه اکتشافی آینده باز کند.

Ridley می‌گوید: «این پروژه به ما اجازه داد تا یک سری فناوری جدید ارائه دهیم که فکر می‌کنیم برای وسایل نقلیه آینده لازم است. از جمله این فناوری‌ها می‌توان به سیستم‌های سیمی بیشتر، سیستم خنک‌سازی مایع، فناوری موتور و الگوریتم‌های پیچیده کنترل وسیله نقلیه اشاره کرد. هیجان رانندگی با این وسیله نقلیه، چیزی نبود که مدنظر ما باشد؛ اما طراحی این وسیله نقلیه چنین جذابیتی به همراه داشت».

MRV‌ چندجهته، دارای یک سیستم کنترل رانندگی از طریق سیم است. در نتیجه هیچ ارتباط مکانیکی میان فرمان، پدال‌ها، موتورهای الکتریکی یا سیستم تعلیق وجود ندارد. به جای آن‌ها، حسگرها داده‌های اپراتور را از طریق کنترل‌ها ثبت کرده و بعد انرژی را به لوازم الکترونیکی انتقال می‌دهند. نتیجه این روش، رانندگی روان و بدون زحمت است. همچنین همان‌طور که در ویدئو نشان داده شده، این وسیله به راحتی به صورت دوبل پارک می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود سرعت این وسیله تا حدود ۴۰ مایل در ساعت باشد و محدوده‌ای ۶۲ مایلی را طی کند.

 
برگرفته از
MRV
لینک کوتاه

دیدگاه