رانندگی با اولین کامیون خودران جهان

نویسنده:

۰۸:۱۰:۰۸

نتیجه فناوری‌هایی که باعث ایجاد تغییر و تحول می‌شوند، معمولاً در دنیای واقعی مشخص نیست، مگر این که بتوان شخصاً آن‌ها را تجربه کرد.
در این ویدئو کامیون Freightliner Inspiration را می‌بینید که اولین کامیون خودران جهان محسوب می‌شود و آماده به‌کارگیری در جاده است. این کامیون از سیستم Highway Pilot استفاده می‌کند که در کامیون Mercedes Future Truck 2025 نیز به کار رفته بود.

فناوری اتومبیل‌های خودران یکی از فناوری‌های مهمی است که احتمالاً به زودی به واقعیت خواهد پیوست. طی چند سال اخیر، اطلاعات زیادی در مورد این اتومبیل‌ها به دست آورده‌ایم و شرکت‌های بسیاری بر روی آن‌ها کار می‌کنند. انتقال این فناوری به دنیای اتومبیل‌های باربر، مشکلات جدیدی نیز به همراه دارد. موانع سیاسی و قانونی حتی مانع صدور مجوز تست این فناوری در کامیون‌ها می‌شوند. علاوه بر این، یک سری چالش‌های بزرگ نیز بر سر راه به‌کارگیری این فناوری در کامیون‌ها وجود دارد. با این حال، این موانع شرکت Daimler را متوقف نکرد.
شرکت Daimler که بیش از ۴۰ درصد بازار اتومبیل‌های باری و کامیون آمریکا را در اختیار دارد، هفته گذشته حدود ۲۰۰ نفر از اعضای نشریات و خبرنگاران را در یک فضای پارکینگ نزدیک Las Vegas Motor Speedway گردهم آورد و کامیون Freightliner در این مکان به خبرنگاران معرفی شد.

این کامیون که هفته گذشته معرفی شده، یکی از دو کامیونی است که برای رانندگی در جاده‌های عمومی در Nevada مجوز دارد. در حال حاضر، تنها ۴ ایالت دیگر وجود دارد که مجوز تست وسایل نقلیه خودران را صادر کرده‌اند.

علاوه بر این سیستم Highway Pilot نیز مشکلاتی به همراه دارد. در حال حاضر این کامیون بر اساس خطوط ایمنی که روی جاده به خوبی رنگ شده‌اند، حرکت می‌کند. اگر این خطوط در دوربین‌های کامیون کاملاً مشخص نباشند، سیستم کار نمی‌کند.

داخل این کامیون، یک کابین آینده‌نگرانه وجود دارد. یک صفحه‌نمایش LCD کاملاً رنگی مقابل راننده وجود دارد و در سمت راست راننده در داشبورد، یک گلکسی تب ۴ به چشم می‌خورد.
دوربین‌های روی شیشه جلو و راداری که روی سپر جلو قرار دارد، شرایط جاده را لحظه‌به‌لحظه ارزیابی کرده و به راننده می‌گوید که چه زمانی می‌توان از سیستم Highway Pilot استفاده کرد. راننده سرعت کامیون را کنترل می‌کند؛ زیرا این کامیون نمی‌تواند علائم راهنمایی و رانندگی و تابلوهای سرعت را شناسایی نماید. برای برگرداندن کنترل از اتومبیل به راننده، کافی است راننده دست‌هایش را روی فرمان بگذارد.

با توجه به این نکات، می‌توان گفت هنوز این فناوری روی کامیون‌ها کامل نشده و رانندگان کامیون بایستی فعلاً به روش قدیمی کار خود را انجام دهند.

 
برگرفته از
کامیون خودران
لینک کوتاه

دیدگاه