یونسکو بمباران شهر صنعا را محکوم کرد

نویسنده:

۱۰:۲۳:۵۶

مدیر عمومی یونسکو «آیرینا بوکووا» در بیانیه‌ای گفت: "من این خرابی‌ها را محکوم کرده و از تمامی گروه‌هایی که در حال جنگ هستند درخواست می‌کنم تا میراث فرهنگی را داخل این پیچیدگی سیاسی نکنند."

بمباران شدیدی که اخیرا در شهر صنعا پایتخت یمن که در دست شورشیان است اتفاق افتاده، قسمتی از برنامه‌های ارتش عربستان سعودی برای بازپس گرفتن این شهر است.
بوکووا می‌گوید که بمباران شهر، آسیب جدی به بسیاری از ساختمان‌های تاریخی و باستانی در پایتخت یمن وارد کرده و دو شهر تاریخی دیگر از جمله شهر باستانی سعده و محوطه باستانی شهر براقش که متعلق به دوره قبل از اسلام هستند نیز مورد آسیب واقع شده‌اند.

او اضافه کرد: "این حملات و بمباران‌ها، علاوه بر وارد آوردن آسیب‌های جانی به مردم بیگناه، در حال نابودی میراث فرهنگی بی همتای یمن است. این میراث گنجینه‌ای از هویت ملی مردم، تاریخ و یاد دستاوردهای تکرار نشدنی و خاص تمدن اسلامی هستند."

مردم در شهر قدیمی صنعا که در دره‌ای کوهستانی بنا شده، بیش از 2500 سال ساکن بوده‌اند و این شهر، مرکزی مهم در پخش و ترویج اسلام بوده‌ است؛ در آن 100 مسجد، 14 حمام و بیش از 6000 خانه که قبل از قرن یازدهم میلادی ساخته شده‌اند وجود دارد.
این شهر در سال 1986 در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.
 

برگرفته از
بمباران شهر صنعا
لینک کوتاه