کدام ویتامین‌ها در روند رشد مو مؤثر هستند؟

نویسنده:

۱۲:۳۱:۲۳

متخصصین معتقدند استفاده از یک رژیم غذایی متعادل که حاوی ۱۳ ویتامین ضروری باشد، به حفظ سلامت موها کمک می‌کند. ویتامین‌های ضروری عبارت‌اند از A، D، E، K، C و ویتامین‌های گروه B که همان تیامین یا B1، ریبوفلاوین، ویتامین B3، اسید پانتوتنیک، ویتامین B6، ویتامین B12 و اسیدفولیک است.
مقالات بسیاری در مورد مزایای ویتامین D و B برای رشد مو نوشته شده است که در ادامه ارزیابی این مقالات را مشاهده خواهید کرد.

رابطه ویتامین D و رشد مو
ویتامین D باعث می‌شود استخوان‌ها و پوست سالم بمانند. طی سال‌های اخیر این ویتامین با رشد مو نیز ارتباط داده شده است. طبق یک تحقیق در سال ۲۰۱۲، این ویتامین به ایجاد فولیکول‌های جدید یا همان منافذ کوچکی که موهای جدید از آن‌ها می‌روید، کمک می‌کند.
همچنین ویتامین D به فعال شدن فولیکول‌هایی که خوابیده‌اند، کمک می‌کند. کچلی در نتیجه خواب بودن مداوم فولیکول‌های مو به وجود می‌آید. با این حال، حتی با فعال کردن فولیکول‌ها نیز ممکن است مو رشد نکند.
طبق پیشنهاد مرکز مکمل‌های رژیم غذایی، بهتر است افراد بالغ روزانه ۶۰۰ واحد بین‌المللی معادل ۱۵ میکروگرم ویتامین D مصرف کنند. آمار نشان می‌دهند که بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان دچار کمبود ویتامین D هستند.
روش طبیعی به دست آوردن ویتامین D خوردن ماهی، قارچ، غلات، آب‌پرتقال و شیر کم‌چرب غنی‌شده با ویتامین D است. همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز به بدن کمک می‌کند ویتامین D بسازد.

رابطه ویتامین B و رشد مو
ویتامین‌های گروه B برای تنظیم سوخت‌وساز بدن و حفظ سیستم عصبی مرکزی بسیار ضروری هستند. این ویتامین‌ها برای رشد و سلامت مو نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. برخی متخصصین تغذیه ادعا می‌کنند مصرف ویتامین‌های B مشهور مانند B12، بیوتین و نیاسین به تقویت و سلامت مو کمک می‌کند.
همواره سعی کنید ویتامین‌ها را از مواد غذایی تأمین نمایید. شما می‌توانید از طریق مصرف غلات سبوس‌دار، گل‌کلم، هویج، سبزی‌هایی که برگ‌های سبز تیره دارند، گوشت ماکیان، تخم‌مرغ، دانه سویا، مغز میوه، آووکادو و لوبیاجات ویتامین B را به دست آورید.
همچنین ویتامین B12 در مواد غذایی که از حیوانات به دست می‌آید و لبنیات وجود دارد. اگر فکر می‌کنید دچار کمبود این ویتامین هستید، می‌توانید از مکمل آن استفاده کنید. یک فرد بالغ بایستی روزانه ۲٫۴ میکروگرم ویتامین B12 مصرف کند.
مقالات بسیاری در مورد مزایای بیوتین برای مو وجود دارد؛ اما شواهد به دست آمده بسیار ناچیز هستند. اگر بیش‌ازاندازه بیوتین مصرف کنید، ممکن است باعث بروز مشکلاتی در پوست و آزادسازی انسولین شود. میزان پیشنهادشده بیوتین، روزانه ۳۰ میکروگرم است.

 

برگرفته از
مو
لینک کوتاه

دیدگاه