زنجبیل چه خاصیت مهمی دارد؟

نویسنده:

۰۳:۴۹:۳۴

اگرچه یک گیاه به تنهایی نمی‌تواند تمام بیماری‌ها را درمان کند؛ اما خواص درمانی زنجبیل باعث می‌شود این گیاه در صدر فهرست گیاهان درمانی قرار بگیرد. این گیاه در سراسر جهان به منظور افزودن طعم به غذا و برای درمان هر چیزی از خماری گرفته تا سرطان استفاده می‌شود.

محتویات اسرارآمیز زنجبیل
ترکیبات بیواکتیو زنجبیل بیشتر از مواد مغذی آن اهمیت دارند. این ترکیبات همان چیزهایی هستند که خواص آنتی‌اکسیدان، ضدتهوع، ضدسرطان و ضدالتهاب را به وجود می‌آورند.

۱. حالت تهوع
تمام افرادی که تاکنون دچار دل‌درد یا خماری شده‌اند، می‌دانند که چای زنجبیل به عنوان درمانی برای حالت تهوع و استفراغ بسیار معروف است. نحوه عملکرد زنجبیل در این مورد مشخص نیست؛ اما برخی از محققان معتقدند زنجبیل مانع فعالیت گیرنده‌های سروتینین می‌شود و سیستم گوارش و سیستم عصبی مرکزی را هدف می‌گیرد.
شواهد این خاصیت بیشتر روایتی است تا علمی. محققان اظهار داشتند که تحقیقات در مورد تأثیر زنجبیل بر مقابله با حالت تهوع نتایج متناقضی نشان دادند. با این حال، زنجبیل معمولاً به عنوان درمانی برای حالت تهوع در صبح، حالت تهوع پس از جراحی و حالت تهوع ناشی از شیمی‌درمانی پیشنهاد می‌شود.

۲. بیماری حرکت
اگر زمانی که سوار اسباب‌بازی‌های متحرک شهربازی می‌شوید، سرتان گیج می‌رود یا در مسافرت‌های طولانی با اتومبیل، حالت تهوع می‌گیرید، کمی زنجبیل مشکل شما را حل خواهد کرد.

۳. ضدالتهاب
اضافه کردن زنجبیل به رژیم غذایی روزانه باعث می‌شود که علائم یک سری التهابات پوستی کاهش یابد. اگر کمی روغن زنجبیل روی پوست خود بمالید، می‌توانید با التهاب‌های حاد ناشی از برش دست با کاغذ، سوختگی‌ها و خراش‌ها مقابله کنید.
با این حال، زنجبیل نمی‌تواند التهاب‌های مزمن ناشی از رژیم غذایی نامناسب، بی‌خوابی، استرس بیش‌ازاندازه و بیماری‌های دیگر را درمان کند. اگر دچار التهاب مزمن شدید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

۴. ورم مفاصل و استخوان‌ها
درمان عادی برای ورم مفاصل و استخوان‌ها یا در مفاصل ناشی از ساییده و پاره شدن در مفاصل، یک داروی ضدالتهاب مانند ایبوپروفن است.
با این حال، افرادی که از این داروها استفاده نمی‌کنند، می‌توانند با استفاده از زنجبیل به طور موقت تسکین یابند. تحقیقات نشان دادند مصرف عصاره زنجبیل می‌تواند درد زانو ناشی از ورم مفاصل و استخوان‌ها یا ایستادن یا راه‌رفتن طولانی را کاهش دهد.

نحوه کاربرد زنجبیل
اگرچه بیشترین علت مصرف زنجبیل، درمان مشکلات گوارشی همچون اسهال و حالت تهوع است؛ اما زنجبیل مزایای دیگری نیز دارد. برخی افراد زنجبیل را به اسموتی‌ها یا آب‌میوه‌های صبحانه اضافه می‌کنند و برخی دیگر در سالادهای عصرانه خود زنجبیل می‌ریزند تا از مزایای آن بهره‌مند شوند.

طرز تهیه چای زنجبیل
مواد لازم:
۵۰ الی ۸۰ گرم زنجبیل با پوست
۱ لیتر آب
¼ فنجان عسل
لیموی تازه
آب و زنجبیل را به مدت ۳۵ الی ۴۵ دقیقه در حرارت ملایم بجوشانید. سپس زنجبیل‌هایش را جدا کنید و لیمو عسل را به آن اضافه نمایید.

 

برگرفته از
زنجبیل
لینک کوتاه

دیدگاه