روزانه چند قدم پیاده‌روی کنیم؟

نویسنده:

۰۱:۱۷:۳۶

در دنیایی که پر از فست‌فود و کارهای نشسته است، ۱۰٬۰۰۰ قدم میزان مناسبی برای سنجش فعالیت‌های فیزیکی محسوب نمی‌شود. ۱۰٬۰۰۰ قدم برای کشور ژاپن و در دهه ۱۹۶۰ که دارای محیط و مواد غذایی متفاوتی بود، ایده‌آل بود.

در واقع این روند در سال ۱۹۶۴ در المپیک توکیو آغاز شد. شرکتی ژاپنی یک گام‌سنج به نام Man-po-kei ارائه کرد. Man به معنای ۱۰٬۰۰۰ و po به معنای قدم و ki به معنای متر است. به نظر می‌رسد عدد ۱۰٬۰۰۰ در فرهنگ ژاپن رقم خوش‌یمنی است. ظاهراً این رقم از نظر بازاریابی برای این شرکت مناسب بوده است. دلیل انتخاب این عدد مهم نیست. این عدد در آن زمان سروصدای زیادی به پا کرد و همه از این گام شمار استفاده کردند.

با این حال آنچه باید به آن توجه داشته باشیم این است که دنیای آن زمان ژاپن بسیار متفاوت از دنیای امروز جهان است. در آن زمان در ژاپن، غذاهای کم‌کالری و بیشتر گیاهی مصرف می‌شد و کمتر کسی از اتومبیل برای رفت‌وآمد استفاده می‌کرد. در آن زمان هر فرد ژاپنی ۲۶۳۲ کالری مصرف می‌کرد و در سال ۲۰۱۱ هر آمریکایی ۳۶۳۹ کالری مصرف می‌کند. این میزان تفاوتی حدود ۱۰۰۰ کالری یا از نظر تعداد گام‌ها حدود ۲۰٬۰۰۰ قدم برای هر فرد سایز متوسط را نشان می‌دهد.
این ارقام بر اساس منطقه زندگی، جمعیت اجتماعی و یک سری عوامل دیگر بسیار متفاوت است.

در کل ۱۰٬۰۰۰ قدم عدد فوق‌العاده ساده‌ای است و بهتر از کلاً راه نرفتن است. با این حال با توجه به دنیای امروز، وادار کردن افراد به ۵۰۰۰ قدم راه رفتن نیز چالش بزرگی است. با این حال بهتر است افراد از روزانه ۲۵۰۰ قدم شروع کرده و به ۵۰۰۰ قدم در روز برسند. ۱۰٬۰۰۰ قدم راه رفتن ممکن است برای افرادی که کلاً غیرفعال هستند، قدم بزرگی باشد و آن‌ها را بترساند؛ بنابراین این افراد بهتر است هدف خود را ۵۰۰۰ قدم در روز بگذارند.

البته این‌طور نیست که این میزان راه بروید؛ اما دیگر عوامل مؤثر در افزایش وزن مانند تغذیه نامناسب را نادیده بگیرید؛ زیرا در این صورت هر قدر هم زیاد راه بروید، هیچ فایده‌ای نخواهد داشت.
به عبارت دیگر ۱۰٬۰۰۰ قدم راه رفتن در روز خوب است؛ اما اگر پس از این میزان راه رفتن یک همبرگر ۵۰۰ کالری بخورید و ساعات دیگر روز را به خوردن ادامه دهید، همچنان دچار اضافه‌وزن شده و با تمام جوانب منفی این مشکل مواجه خواهید شد. طبق تحقیقات علمی، انجام فعالیت‌های ورزشی به همراه رژیم غذایی مناسب مؤثر واقع می‌شود.
در مورد کودکان باید بگوییم ۱۰٬۰۰۰ قدم راه رفتن برای این گروه سنی بسیار کم است.

 

برگرفته از
پیاده‌روی
لینک کوتاه