۸ ماده غذایی برای رفع نفخ

نویسنده:

۰۵:۲۷:۵۲

۱. کیوی
کیوی سرشار از فیبر است و می‌تواند در رفع نفخ به شما کمک کند. طبق یک تحقیق، افراد مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر با مصرف روزانه کیوی به مدت چهار هفته، یبوست کمتری داشتند و علائمشان کاهش یافته بود.

۲. چای نعناع فلفلی
نعناع از صدها سال پیش تاکنون برای کمک به فرآیند هضم و رفع دل‌درد مورد استفاده قرار گرفته است. حالا تحقیقات انجام شده، خواص درمانی این گیاه برای رفع دل‌درد را تأیید کرده‌اند. طبق یک تحقیق جدید، مصرف عصاره نعناع فلفلی به مدت چهار هفته به کاهش علائم سندرم روده تحریک‌پذیر کمک می‌کند. نعناع می‌تواند یک کانال ضددرد را در روده فعال کند و التهاب را در مسیر دستگاه گوارش تسکین دهد. همچنین محققان معتقدند نعناع می‌تواند اشتها را کاهش دهد. در نتیجه با مصرف چای نعناع فلفلی می‌توانید وزن خود را نیز کاهش دهید.

۳. زردچوبه
زردچوبه بیشتر به عنوان ادویه شناخته شده است؛ اما می‌تواند درد معده را تسکین دهد. محققان خواص ضدالتهاب زردچوبه را از ترکیب زردرنگ آن می‌دانند. طبق یک تحقیق، مصرف ۵۰۰ میلی‌گرم زردچوبه ۴ بار در روز باعث تسکین سوءهاضمه می‌شود.

۴. موز
اگر دچار نفخ هستید، موز بخورید. موز منبع خوبی از فیبر پروبیوتیک است و به تغذیه باکتری‌های مفید روده کمک می‌کند. طبق یک تحقیق، زنانی که دو بار در روز موز می‌خورند، سطح باکتری مفید روده‌شان افزایش یافته و ۵۰ درصد نفخشان کاهش می‌یابد.

۵. گشنیز
در وعده‌های غذایی خود از گشنیز استفاده کنید. تحقیقات نشان دادند ترکیب منحصربه‌فرد روغن‌های این گیاه همانند داروهای بدون نسخه مختص تسکین ماهیچه‌های دستگاه گوارشی عمل کرده و روده بیش‌فعال را تسکین می‌دهد. طبق یک تحقیق، بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر با مصرف گشنیز به میزان چشمگیری بهبود می‌یابند.

۶. کفیر
کفیر از کلمه ترکیه‌ای «Keif» گرفته شده و به معنای حس خوب است. کفیر همانند یک نوشیدنی تهیه شده از ماست است و لاکتوز دارد؛ آنزیمی که لاکتوز یا همان شکر موجود در شیر را می‌شکند.

۷. زنجبیل
زنجبیل از هزاران سال پیش تاکنون برای تسکین درد شکم و کمک به فرآیند هضم مورد استفاده قرار گرفته است. طبق گفته محققان، زنجبیل همانند یک مسکن ماهیچه عمل می‌کند که به بدن اجازه می‌دهد راحت‌تر گاز را خارج نماید. شما می‌توانید زنجبیل را به شکل‌های مختلفی مصرف کنید. زنجبیل تازه سرشار از ترکیبی است که مزایای بسیاری برای سلامتی دارد.

۸. طالبی
محققان معتقدند ترکیب موجود در یک طالبی، خواص ادرارآور دارد و برای درمان ورم به کار می‌رود. طالبی علاوه بر این که آب اضافی را از بدن خارج می‌کند، به عنوان جایگزین طبیعی الکترولیت نیز عمل می‌کند؛ زیرا حاوی میزان زیادی پتاسیم است.

 

برگرفته از
رفع نفخ
لینک کوتاه