لازم نیست روزانه ۸ لیوان آب بنوشید!

نویسنده:

۱۱:۰۵:۳۲

تقریباً بسیاری از افراد مطمئن هستند که مصرف روزانه ۵ وعده میوه و سبزی یا ۸ ساعت خواب شبانه یا نوشیدن ۸ لیوان آب برای داشتن یک زندگی سالم ضروری است. در نتیجه هرگز به این اصول شک نمی‌کنند. با این حال، جالب است بدانید این اصول رایج علمی نیستند. علاوه بر این، اگر خود را مجبور کنید آب بنوشید، حتی زمانی که تشنه نیستید، بیشتر از فایده، ضرر خواهد داشت.

طبق یک مقاله که روز دوم شهریور در نشریه نیویورک‌تایمز منتشر شده است، بهتر است نوشیدن ۱۸۰۰ گرم آب در روز را فراموش کنید و به صدای بدن خود گوش دهید. در این مقاله، نویسنده بارها به خوانندگان می‌گوید روزانه ۸ لیوان آب ننوشید؛ زیرا سودی ندارد.

چرا همه متقاعد شده‌اند که حتماً روزانه باید ۸ لیوان بنوشیم؟ بخشی از این موضوع به دلیل وجود پزشکان و متخصصینی است که اطلاعات غلطی را منتشر کرده‌اند. بخشی دیگر نیز با باور عمیق ما در رابطه با شفابخشی آب ارتباط دارد. در بسیاری جاها دیده‌اید که می‌گویند گاهی اوقات که احساس گرسنگی دارید، گرسنه نیستید، بلکه تشنه هستید. همچنین افراد معتقدند زمانی که تشنه می‌شوید، نشان‌دهنده کمبود آب در بدن است. طبق گفته نویسنده این مقاله، هیچ مدرک علمی برای اثبات این گفته‌ها وجود ندارد. در برخی شرایط، اگر بیش‌ازاندازه آب بنوشید ممکن است منجر به حمله عصبی یا مشکلات جدی دیگری شود.

بیشتر افراد از طریق مواد غذایی که مصرف می‌کنند و نوشیدنی‌هایی که در طول روز می‌نوشند، آب کافی و موردنیاز بدن را به دست می‌آورند. در سبزی‌ها، میوه‌ها و تمام نوشیدنی‌هایی که می‌نوشیم، آب وجود دارد. حتماً لازم نیست که هر روز ۸ لیوان آب خالص بنوشیم.
با این حال، گاهی اوقات شرایطی وجود دارد که افراد واقعاً دچار کمبود آب می‌شوند. این شرایط بیشتر توسط بیماری اسهال، استفراغ یا ناتوانی‌های دیگری که منجر به از دست دادن آب بدن می‌شوند، ایجاد می‌شود. علائم این شرایط عبارت‌اند از خشکی دهان، تشنگی شدید و فشارخون پایین. اگر فکر می‌کنید بدن شما دچار کمبود آب شده است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

توجه داشته باشید برای این که در حالت عادی بدن شما، آب کافی داشته باشد، تعداد لیوان‌های آبی که باید روزانه بنوشید، مشخص نیست. در این زمینه به بدن خود اعتماد کنید. اگر تشنه هستید، نگران کمبود آب بدن نباشید و تنها تشنگی خود را برطرف کنید.

 

برگرفته از
آب
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “لازم نیست روزانه ۸ لیوان آب بنوشید!”