تبدیل دوربین آیفون به اسکنر سه‌بعدی

نویسنده:

۱۱:۰۸:۵۳

شرکت مایکروسافت می‌خواهد دوربین روی گوشی هوشمندتان، قابلیت‌هایی بیشتر از ثبت تصاویر دوبعدی داشته باشد. یک پروژه جدید که توسط آزمایشگاه تحقیقات مایکروسافت ارائه شده، دوربین عقب یک گوشی هوشمند عادی را به یک اسکنر سه‌بعدی تبدیل کرده است؛ اسکنری که به صورت خودکار مدل‌های سه‌بعدی می‌سازد. این مدل‌ها به اندازه‌ای خوب هستند که می‌توان آن‌ها را به صورت سه‌بعدی چاپ کرد. در یک ویدئوی نمونه، محققان از آیفون ۵ اس برای اسکن اشیاء استفاده می‌کنند. این محققان تنها با حرکت گوشی در اطراف یک شی، مدل سه‌بعدی آن را می‌سازند. این گوشی شیء‌ای را که ثبت شده، ردیابی می‌کند و بعد مدل آن را به هنگام ثبت تصویر آن از زوایای مختلف می‌سازد.

برخی از مدل‌هایی که در این ویدئو مشاهده می‌کنید، ظاهر ناهمواری دارند؛ اما اگر این موضوع را در نظر بگیرید که دوربین آیفون برای ساخت چنین مدل‌هایی طراحی نشده، مدل‌های ایجاد شده بسیار شگفت‌انگیز به نظر خواهند رسید. طبق گفته مایکروسافت، هیچ سخت‌افزار دیگری برای تبدیل آیفون یا گوشی‌های هوشمند دیگر به یک اسکنر سه‌بعدی نیاز نیست. همچنین فرآیند محاسبه نیز توسط خود گوشی انجام می‌گیرد. این کار با پروژه تانگوی (Tango) گوگل کمی متفاوت است. در پروژه تانگو از سخت‌افزاری اضافی که شامل یک دوربین حساس به حرکت و یک حسگر عمق است، استفاده می‌شود تا نقشه‌برداری از دنیای اطراف انجام شود. این حسگرهای اضافی باعث می‌شوند تانگو نتیجه بهتری ارائه دهد؛ اما طبق گفته مایکروسافت، تنها یک دوربین برای ایجاد مدل‌های سه‌بعدی آماده پرینت یا به‌کارگیری در بازی‌های واقعیت مجازی کافی است.

نام این پروژه مایکروسافت، موبایل‌فیوژن (MobileFusion) است و محققان در حال حاضر سعی دارند این پروژه را روی گوشی‌های آی‌اواس، اندروید و ویندوز فون اجرا کنند. این شرکت هنوز برنامه‌ای برای ارائه این پروژه ندارد؛ اما قصد دارد در نهایت این قابلیت را در دسترس تمام افراد قرار دهد.

 
برگرفته از
اسکنر سه‌بعدی
لینک کوتاه