چگونه می‌توان التهاب مزمن را شناسایی کرد؟

نویسنده:

۱۰:۱۴:۰۸

احتمالاً با نشانه‌های التهاب آشنا هستید؛ تورم، قرمزی، درد و غیره. آنچه نمی‌دانید این است که چند نوع التهاب وجود دارد. التهابی که در مورد انگشت پا توضیح دادیم، التهاب زودگذر است و حتی برای بدن مفید واقع می‌شود.
با این حال، التهاب مزمن خوب نیست. التهاب مزمن با بیماری‌هایی از آرتروز گرفته تا آلزایمر، دیابت و ریزش مو ارتباط دارد. التهاب مزمن مشکلی مربوط به سیستم بدن است و به سختی شناسایی می‌شود. مگر این که یک آزمایش خون انجام دهید و التهاب مزمن را موردشناسایی قرار دهید.
علائمی که در ادامه آورده‌ایم، الزاماً نشان‌دهنده التهاب مزمن نیستند؛ اما نشان‌دهنده یک مشکل یا بیماری هستند. توجه داشته باشید تحقیقات در این زمینه هنوز کامل نشده‌اند و این نشانه‌ها ممکن است در اثر عوامل دیگری نیز به وجود آمده باشند.

۱. افسرده هستید
تمام انواع افسردگی توسط التهاب ایجاد نمی‌شوند. با این حال، دانشمندان سرشناسی مانند اندرو میلر معتقدند التهاب می‌تواند باعث بروز افسردگی شود.
وی می‌گوید: «اگر بیمارانی که بیماری قلبی دارند و افسرده هستند، ببینید، متوجه می‌شوید این افراد نسبت به افرادی که بیماری قلبی دارند؛ اما افسرده نیستند، علائم التهاب بیشتری نشان می‌دهند». طبق گفته این دانشمند، این موضوع در مورد بیماری‌های دیگر نیز صادق است. زمانی که محققان در مورد التهاب تحقیق کردند، متوجه شدند افراد مبتلا به التهاب، بیشتر از سایرین افسرده و خسته هستند.
طبق تحقیقی که این دانشمند در این زمینه انجام داده است، حتی افزایش ناچیز التهاب نیز احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش می‌دهد.
این ارتباط در روند درمانی نیز مشاهده شده است. طبق تحقیقات، ورزش و امگا ۳ که التهاب را کاهش می‌دهند، شدت افسردگی را نیز کاهش می‌دهند.

۲. شکمتان زیاد درد می‌گیرد
علائم رایج بیماری التهابی مانند اسهال، درد و گرفتگی عضلات شکم و یبوست باعث ایجاد درد دائمی در شکم می‌شوند. با این حال، محققان معتقدند التهاب باعث بروز مشکلات دیگر مربوط به شکم نیز می‌شود. بیماری سلیاک که باعث عدم تحمل گلوتن می‌شود و سندرم روده تحریک‌پذیر نشان‌دهنده وجود التهاب در بدن هستند.

۳. همیشه خسته هستید
اگر همیشه خسته هستید، احتمالاً زیاد کار می‌کنید، کم می‌خوابید و مسئولیت افراد زیادی بر عهده شماست. با این حال، اگر به اندازه‌ای خسته هستید که فکر کردن به این موضوعات باعث می‌شود نقش بر زمین شوید، حتی روزهایی که به اندازه کافی خوابیده‌اید، شاید بایستی التهاب را مقصر خستگی خود بدانید. التهاب می‌تواند سیستم عصبی مرکزی را که شامل مغز و نخاع است، تحت تأثیر بگذارد.

 

برگرفته از
التهاب مزمن
لینک کوتاه

دیدگاه