ماده غذایی که احتمال ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهد

نویسنده:

۰۱:۲۹:۰۲

رژیم غذایی مدیترانه‌ای به تدریج بهتر می‌شود؛ یک تحقیق جدید که در نشریه JAMA Internal Medicine منتشر شده، نشان می‌دهد به‌کارگیری روغن‌زیتون خالص به همراه رژیم غذایی مدیترانه‌ای باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه تا ۶۲ درصد می‌شود.

محققان اسپانیایی بیش از ۴۰۰۰ زن در گروه‌های سنی ۶۰ الی ۸۰ سال را به سه گروه تقسیم کردند. گروه اول از رژیم غذایی مدیترانه‌ای استفاده می‌کرد؛ رژیمی که سرشار از میوه، سبزی، غلات کامل، ماهی، لوبیاجات و کمی لبنیات، گوشت قرمز و شیرینی است. این گروه روزانه ۴ قاشق غذاخوری روغن‌زیتون خالص به رژیم غذایی خود اضافه کردند. گروه دوم نیز از رژیم غذایی مدیترانه‌ای استفاده کردند؛ اما از چند مغز مختلف به جای روغن‌زیتون خالص بهره بردند. گروه سوم از رژیم غذایی کم‌چرب بهره بردند.

طی ۶ سال بعد، در کل ۳۵ نفر از شرکت‌کنندگان به سرطان سینه مبتلا شدند؛ اما زنانی که از روغن‌زیتون خالص استفاده کرده بودند در مقایسه با زنانی که از رژیم غذایی کم‌چرب استفاده کرده بودند، ۶۲ درصد کمتر به سرطان سینه مبتلا شدند. زنانی که به جای روغن‌زیتون از مغزها استفاده کرده بودند نیز کمتر به سرطان سینه مبتلا شدند؛ اما این میزان چشمگیر نبود.

چه چیزی باعث می‌شود روغن‌زیتون خاص باشد؟ محققان معتقدند تحقیقات قبلی نشان دادند ترکیبات خاصی از روغن‌زیتون مانند پلی فنول‌های آنتی‌اکسیدان می‌توانند سلول‌های سرطانی را از بین ببرند و از رشد تومورها جلوگیری کنند.

اگر می‌خواهید روزانه ۴ قاشق غذاخوری روغن‌زیتون استفاده کنید، به هنگام سرخ کردن سبزی‌ها، به جای کره از روغن‌زیتون استفاده کنید، قبل از پختن ماهی یا مرغ، به‌ آن‌ها روغن‌زیتون بمالید و در سالادهای خود از روغن‌زیتون بهره ببرید.

 

برگرفته از
سرطان سینه
لینک کوتاه