کشف کوه آتشفشانی یخی در پلوتون

نویسنده:

۱۰:۴۵:۱۸

انسان‌ها در ماه جولای، زمانی که فضاپیمای نیو هاریزونز (New Horizons) سفر ‌‌‌۳ میلیارد مایلی خود به پلوتون را به اتمام رساند، به این سیاره کوتوله دوردست رسیدند. با این حال، از هفته گذشته تاکنون، تیم فضانوردی یک سری تصویر کیفیت بالا از پلوتون دانلود کرده که تاکنون چنین تصاویر باکیفیتی از پلوتون ندیده‌ایم. در این تصاویر بالاخره پلوتون را طوری که هست می‌بینیم؛ یک جهان شگفت‌انگیز و پر از ویژگی که حتی با وجود این که سیاره نیست، بسیار شبیه سیاره‌ای است که روی آن زندگی می‌کنیم.

روز ۲۶ آذر یک سری تصاویر موزائیکی کیفیت بالا منتشر شد که از نظر بزرگی و منظره عجیبی که دارد، بسیار شبیه تصاویر هفته گذشته است. با این حال برخلاف تصاویر هفته گذشته، زمینی که در این عکس مشاهده می‌شود، ناهموارتر به نظر می‌رسد. این تصاویر موزائیکی بخشی از نیمکره غربی پلوتون را نشان می‌دهد. داخل پلوتون چاله‌های زیادی وجود دارد که توسط ستارک‌ها ایجاد شده‌اند و کوه‌هایی می‌بینیم که چند مایلی در جو باریک پلوتون کشیده شده‌اند. همچنین این تصویر بهترین نما از رایت مونز (Wright Mons) را نشان می‌دهد؛ رایت مونز یکی از کوه‌هایی است که احتمالاً آتشفشان یخی دارد.

این تصویر کاملاً در تناقض با بخش شرقی پلوتون است؛ جایی که یخپارچه‌های متغیر و فعالیت‌های زمین‌شناسی دیگر باعث می‌شوند سطح پلوتون نسبتاً صاف و جوان بماند و چاله‌چوله‌هایی که طی سال‌ها ایجاد شده‌اند را از بین می‌برند. این ترکیب جدید تصاویر جزئیاتی به کوچکی ۵۰۰ یارد عرض را نشان می‌دهد. در نتیجه تمام کوه‌ها، تنگ‌دره‌ها، چاه‌های یخی و گودال‌ها با جزئیات کامل مشخص هستند. اگر به نسخه رزولوشن کامل این تصاویر نگاه کنید، مثل این است که از پنجره هواپیمایی که از کنار پلوتون می‌گذرد، بیرون را نگاه می‌کنید.

با این حال خوب است که روی فضاپیمای نیو هاریزونز نیستیم؛ زیرا سفری دراز، سرد و تاریک پیش روی دارد.

 

برگرفته از
کوه آتشفشانی
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “کشف کوه آتشفشانی یخی در پلوتون”