یک کلاه ایمنی متفاوت مختص موتورسیکلت‌سواران

نویسنده:

۰۸:۴۱:۱۰

کلاه‌های ایمنی موتورسیکلت‌سواران طی سال‌ها تکامل یافته و از فناوری‌های خاصی استفاده کرده‌اند تا هم کلاه‌ها سبک باشند و هم ایمنی رعایت شود. طبق آمار رسمی، کلاه‌های ایمنی در پیشگیری از مرگ‌ومیر موتورسیکلت‌سواران ۳۷ درصد و در پیشگیری از بروز آسیب‌های مغزی ۶۷ درصد مؤثر هستند. با این حال، ساختارهای طراحی این کلاه‌ها تقریباً تغییری نداشتند. هنوز ۴ یا ۵ مدل اصلی از کلاه ایمنی برای موتورسیکلت‌سواران وجود دارد؛ کلاه‌هایی که صورت را کامل می‌پوشانند، کلاه‌هایی که بخش صورت در آن‌ها باز است، کلاه‌های نصفه و کلاه‌های قطعه‌قطعه. بیشتر این کلاه‌ها بدون بند چانه درست در جای خود قرار نمی‌گیرند و در برخی بخش‌ها شل هستند تا سر موتورسیکلت‌سوار داخل آن قرار بگیرد. حالا یک شرکت استرالیایی به نام Vozz Helmets قصد دارد احتمالات ایمنی و طراحی کلاه ایمنی مختص موتورسیکلت‌سواران را دقیقاً در زمینه‌ای که به آن اشاره کردیم، گسترش دهد.

طراحی کلاه ایمنی این شرکت که Voztec System نام دارد، برخی مزایا دارد. این کلاه با یک لولا در بخش عقب کار می‌کند که به کاربر اجازه می‌دهد به جای آن که سرش را با فشار داخل کلاه جا دهد، کلاه را سریع بپوشد. به همین دلیل، این کلاه درست در جای خود قرار می‌گیرد؛ زیرا لازم نیست قسمت باز پایین کلاه به اندازه‌ای بزرگ باشد که سر انسان از آن رد شود.

این موضوع باعث می‌شود نیازی به بند چانه نداشته باشید. این کلاه به جای بند چانه، یک بخش فنجانی مختص چانه دارد که قابل تنظیم است. نوار چانه در زیر فک نیز ادامه دارد و باعث می‌شود کلاه شکل آئرودینامیک‌تری داشته باشد و محافظت بیشتری فراهم آورد.

در شرایط اورژانسی، کارکنان اورژانس می‌توانند بدون ایجاد فشار روی گردن و ستون فقرات فرد آسیب‌دیده، کلاه را خارج کنند. کلاه‌های مدرن یک سیستم رهاسازی ایمنی دارند که به صورت تسمه‌های قرمزرنگ هستند و زمانی که کشیده شوند، پدهای گونه را از کلاه رها می‌کنند. این امر باعث می‌شود در آوردن کلاه راحت‌تر باشد. در شرایط شدید، بایستی کلاه را برید. سیستم رهاسازی ایمنی این کلاه به کلاه اجازه می‌دهد به راحتی و سریع از سر کاربر خارج شود.

این شرکت قصد دارد کلاه ایمنی مختص خود را با نام RS 1.0 ارائه دهد. طبق گفته این شرکت سیستم Voztec‌ را می‌توان در کلاه‌های ایمنی دیگری که صورت را کاملاً می‌پوشانند، به کار گرفت. این کلاه در ۳ اندازه ارائه می‌شود. قیمت این کلاه ۹۰۰ دلار تعیین شده که شامل یک کیف کلاه و نقاب رنگی است. احتمالاً این کلاه اوایل سال ۲۰۱۶ در بازار عرضه می‌شود.

 
برگرفته از
کلاه ایمنی
لینک کوتاه