زیبایی‌های اردن را در سفر به بیابان‌هایش کشف کنیدگردشگری

زیبایی‌های اردن را در سفر به بیابان‌هایش کشف کنید

اُردن از کشورهای کوچک عربی در خاورمیانه محسوب می‌شود که با سوریه، عراق، عربستان و فلسطین هم‌مرز بوده و پایتختش شهر امّان است. این کشور که حکومت پادشاهی مشروطه دارد هم اکنون با حکمرانی سسله هاشمی و پادشاهی ملک عبدالله دوم اداره می‌شود.

به دلیل دارا بودن آب و هوای خشک و بیابانی، بیشتر مساحت اردن را صحرا و بیابان‌های بایر فراگرفته است اما در بخش‌های غربی ارتفاعات کوهستانی نیز وجود دارد.

کشور اردن به گردشگری اهمیت زیادی می‌دهد زیرا این صنعت را منجر به رونق اقتصادی خود می‌داند. به دلیل جغرافیای جالب و آرامش سیاسی اردن توجه گردشگران بسیاری به این نقطه از دنیا جلب می‌شود. کشور اردن مقصد گردشگری جذابی برای بازدید از اماکن تاریخی، طبیعی، فرهنگی و مذهبی بی‌شمار است.

برای آنهایی که در تعطیلات امسال قصد سفر به اردن را دارند، ۴ مقصد مهم گردشگری در اردن را معرفی می‌کنیم که بازدید از آنها را به هیچ وجه نباید از دست بدهند:

پترا (Petra)

پترا یکی از مکان‌های باستانی مشهور در صحرای جنوب غربی اردن است. این جاذبه باستانی در ۲۴۰ کیلومتری از جنوب شهر امّان، پایتخت اردن، و ۱۲۰ کیلومتری شمال دریای سرخ و شهر عقبه واقع شده است. از طریق دره باریک و پیچ در پیچی به نام “السیق” می‌توان به پترا رسید. پترا یا شهر گل سرخ پر از معبد و مقبره است که در صخره‌های سنگی صورتی‌رنگ حفاری شده‌اند. پترا یک شهر کامل است که همه آن در کوه و در تخته سنگ‌هایی به رنگ گُل سرخ یا رنگ صورتی تراشیده شده ‌است. از همین روست که نام این شهر زیبا را به زبان یونانی پترا و به زبان عربی المدینه الوردیه نامیده‌اند.

جراش (Jerash)

جراش یکی از شهرهای اردن است که ویرانه‌هایی با طاق‌ها و ستون‌های رومی دارد و به همین دلیل جراشا نیز نام گرفته است. این ویرانه‌ها شامل طاق هادریان در قرن دوم، ستون‌های کورینتیان معبد آرتمیس و ساختمان بزرگ انجمن به شکل بیضی است. موزه باستان‌شناسی جراش نمایانگر صنایع دستی استخراج شده از این مکان است. هنگام سفر به اردن فراموش نکنید که از معبد زئوس که یک قصر بیضی شکل است دیدن کنید.

وادی رم (Wadi Rum)

سفر به اردن بدون بازدید از وادی رم کامل نمی‌شود. اینجا یک بیابان بکر اما محافظت‌شده در جنوب اردن و یکی از جذابیت‌های گردشگری با کوهستان‌های سنگی گنبدی شکل است. این مکان صحرایی است مملو از کوه‌ها و تپه‌های خیره‌کننده که به دلیل مناظر زیبا و چشمگیرش و نیز انجام گونه‌های مختلف ورزش در آن، از قبیل صخره‌نوردی، شهرت یافته ‌است. در ورای این صحرای زیبا و عظیم، کوه سنگی بورداح قرار گرفته است که دو قله آن به صورت پل سنگی به هم وصل شده‌اند. بهتر است این کوه را فقط از دور تماشا کرده و کوهنوردی را فراموش کنید. صعود به این قله خودش ۳ تا ۷ ساعت زمان می‌برد و هر کسی توان بالا رفتن از این کوه را ندارد. اما منظره‌ای بسیار زیبا و قابل توجه دارد و اگر قصد صعود از این کوه را داشته باشید، باید یک روزتان را به این صعود اختصاص دهید.

      

دریای مرده

دریای مرده به خاطر شناوری عجیب نمک‌های طبیعی آن که در اغلب اوقات به چشم می‌خورد شهرت یافته ‌است. این دریا که ۴۰۲ متر زیر سطح دریا قرار گرفته، پایین‌ترین نقطه اردن محسوب می‌شود و هر ساله یک متر پایین‌تر می‌رود. دریای مرده در نزدیکی رود اردن قرار دارد و آب آن ۶ برابر شورتر از آب دریاهای دیگر است. بنابراین، حیات اندکی در آن یافت می‌شود. برخی انواع خاص از باکتری، جلبک و حتی گونه‌هایی از ماهی که در شرایط سخت این دریا می‌توانند زنده بمانند از موجودات زنده این دریا هستند. دریای مرده غارهای بسیار زیادی نیز دارد که همگی شگفت‌آورند.

خسته از تدریس زبان انگلیسی، پا به بازاری گذاشتم که در آن نوکیا با N97 mini خود فرمانروایی می‌کرد و سامسونگ با کوربی‌های لمسی و رنگارنگش تازه پا به میدان رقابت گذاشته بودند؛ بازاری که هنوز تب آیفون 3G در آن داغ بود و مدل 3Gs آن دست یک عده افراد خاص بود؛ ال‌جی شکلات بلندقامتش را تبلیغ می‌کرد و سونی اریکسون قدیم با مدل‌های واکمن خود بازار را تصاحب کرده بود. از آن زمان تا کنون، من مانده‌ام و دنیایی رو به تحول و اطلاعاتی که هر روز تکمیل‌تر می‌شود؛ دنیایی از مجلات و وب‌سایت‌ها که برایم در حکم یک دانشگاه است؛ دانشگاهی بدون امتحان! چه شود! هم می‌نویسم، هم یاد می‌گیرم و هم ذهنی عاری از دغدغه آزمون‌های پایان ترم و حضور و غیاب دارم! شاید روزی حتی فکرش را هم نمی‌کردم که خود را تافته در لابه‌لای الیاف فناوری‌ها و اخبار روز آی.تی ببینم که هر روز رنگ عوض می‌کند و از آنچه آرزویش را داشتم یک دنیا فاصله بگیرم. اما حالا با ذوق و شوق و عاری از تعصب، سوار بر قطار فناوری، می‌روم تا ببینم به کجا می‌رسم! تحصیلات: کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد زبانشناسی

مطالب مرتبط

پاسخ بدهید