۳۰ نکته‌ای که بعد از ۷ سال سفر دور دنیا آموختم! – قسمت اول

الان درست ۷ سال از زمانی که همه چیزم را در آمریکا فروختم و شروع به سفر دور دنیا کردم می‌گذرد! این‌ها بهترین نکات برای سفر هستند، نکاتی که خودم آنها را در طول سفرم آموختم.

این دوران بهترین دوران زندگی من بود. دورانی هیجان انگیز. از زمانی که همه چیز را ول کردم و قدم به جاده گذاشتم، درس‌های زیادی آموختم. امروز سالگرد شروع این ماجراجویی است و به همین علت برای جشن گرفتن آن تصمیم گرفتم بهترین تجربیاتم را با شما در میان بگذارم تا به شما کمک کنم تجربیاتی خارق العاده در سفرهاتان بسازید!

۱- صبر خیلی مهم است

زندگی خیلی کوتاه تر از آن است که بخواهیم همیشه عصبانی باشیم و آزار دهنده. اتوبوس‌تان را از دست دادید؟ نگران نباشید اتوبوس‌های دیگری هستند که شما را به مقصد ببرند. خود پرداز پول ندارد؟ چه بهتر! هیچهایک کنید و بدون برنامه به شهر بعدی بروید و آن را کشف کنید. گاهی اتفاقاتی که به نظر ما بد هستند، نتیجه‌ای عالی دارند.

فقط یک نفس عمیق بکشید و به خودتان یادآوری کنید که می‌توانست اتفاقی بدتر از این بیافتد.

۲- زود از خواب بیدار شوید

با طلوع خورشید بیدار شوید تا بتوانید جاذبه‌هایی که می‌خواهید را بدون مزاحمت جمعیت و شلوغی ببینید. این زمان بهترین زمان برای عکاسی هم هست چرا که نوری لطیف و پراکنده در فضا است. همچنین پیدا کردن محلی‌ها و صحبت با آنها در این زمان راحت تر است. انسان‌های سختکوش واقعی صبح زود بیدار می‌شوند. انسان‌های تنبل، انرژی منفی و کلاهبرداران تا ظهر می‌خوابند.

۳- به خودتان بخندید

وقتی به جاهای جدید سفر می‌کنید، حتما چندین و چند بار کارهای احمقانه انجام می‌دهید و مانند دست و پا چلفتی‌ها رفتار می‌کنید. به جای اینکه خجالت زده شوید، به خودتان بخندید. از گند زدن نترسید و زندگی را خیلی جدی نگیرید.

۴- مقداری پول اضافه تر داشته باشید

پول نقد در همه جا سرور است. برای اینکه در مواقع اورژنسی و حساس خودتان را نجات دهید، مقداری پول در جاهای مختلف مخفی کنید. من توصیه می‌کنم حداقل ۲۰۰ دلار پول به این طریق همراه خود داشته باشید. به این صورت اگر کیف پول‌تان را گم کردید، کارت بانک‌تان کار نمی‌کرد و یا پول تان تمام شد، این پول به کارتان می‌آید.

۵- مردم محلی را ملاقات کنید

هر از گاهی از صحبت با دیگر مسافران اجتناب کنید و به جای آن با مردم محلی صحبت کنید. در همه جای دنیا مردم تا حدودی انگلیسی بلدند و صحبت کردن با آنها از آن چیزی که فکر می‌کنی ساده تر است، به خصوص وقتی از زبان بدن هم برای این کار استفاده می‌کنید.

۶- یک روسری با خودتان همراه داشته باشید

این تکه لباس ساده یکی از کارآمد ترین تجهیزات سفرتان است که در خیلی موارد مختلف به کارتان می‌اید. با این روسری می توانید خودتان را از شر آفتاب حفظ کنید، می‌تواند نقش یک حوله را داشته باشد، می‌توانید وسایلی را با آن حمل کنید و گاهی هم به عنوان ماسک از آن استفاده کنید.

۷- زندگی روزانه را نظاره کنید

اگر واقعا می‌خواهید مکانی که به آن رفته اید را کشف کنید، توصیه می‌کند چند ساعت تنها در یک پارک بنشینید و زندگی روزانه مردم و کارهایی که انجام می‌دهند را نظاره کنید. به یک خیابان شلوغ چشم بدوزید و فقط به چیزهایی که پیش روی شما اتفاق می‌افتند بنگرید.

۸- از همه اطلاعات‌تان بک آپ بگیرید

وقتی لپ تاپم در پاناما دزدیده شد، بک آپی که از اطلاعات مهم و عکس‌هایم گرفته بودم جانم را نجات داد! هم کپی دیجیتالی و هم کپی کاغذی از پاسپورت یا شناسنامه (بستگی دارد به سفر خارجی می‌روید یا داخلی)، گواهی نامه و … داشته باشید.

۹- تعداد زیادی عکس بگیرید

ممکن است این جاها و این مردم را فقط یک بار در زندگی‌تان ببینید. با عکس‌های زیبایی که می‌اندازید می‌توانید آنها را تا همیشه در یاد داشته باشید.

۱۰- همیشه راهی هست

هیچ چیز غیر ممکن نیست. اگر برای رفتن به جایی یا انجام کار خاصی مشکل دارید، هیچ وقت تسلیم نشوید.

۱۱- لبخند بزنید و سلام کنید

در برقراری ارتبط با محلی‌ها مشکل دارید؟ به نظر می‌رسد شهروندان این شهر رفتار غیر دوستانه دارند؟ شاید اشکال از زبان بدن شما است. یکی از بهترین درس‌هایی که از سفر گرفتم، برقراری ارتباط چشمی و لبخند زدن در هنگام برخورد با افراد بود. اگر آنها هم به شما لبخند زدن به زبان خودشان به آنها سلام کنید. این یکی از بهترین راه‌ها برای پیدا کردن دوست است.

۱۲- کمی ولخرجی کنید

من خودم طرفدار سفر کم خرج هستم. چرا که با این روش می‌توانید سفری طولانی تر داشته باشید و به جای اینکه دسترنج‌تان را هدر دهید و چیزهایی بی‌ارزش بخرید، چیزهایی شگفت انگیزتری داشته باشید.

اما گاهی هم بعد از مدت‌ها صرفه جویی کردن، آدم خسته می شود. بهتر و سالم تر این است که هر از گاهی به بودجه‌تان دستبرد زده و کمی ولخرجی کنید. یک غذای خوب در یک رستوران گران بخورید، چند شب در یک هتل شیک بخوابید.

نکته شماره ۱۳ …

مطالب مرتبط

پاسخ بدهید