کارناوال ایتورن؛ جشنواره باستانی پاگان‌ها در اسپانیا!

پاگان‌ها در اسپانیا کارناوال عجیب خود را به راه انداختند.

در یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌ها یا کارناوال‌های باستانی اروپا که قدمتش به عصر امپراتوری رم باستان باز می‌گردد، شهروندان دو شهر باسکی ایتورن و زوبیِتا در اسپانیا گاوچران‌ها را برای جنگ با اهریمن و نیروهای شیطانی خبردار و وارد میدان می‌کنند تا آنها را رانده و برای کشاورزان خوش‌یمنی و برکت و محصول فراوان به بار آورد.

بر طبق اسناد ویکی‌پدیا، پاگانی، پگانی یا کافرکیشی به مجموعه ادیان غیر ابراهیمی یا چندخدایی در دوران باستان و نیز برخی ادیان قبیله‌ای گفته می‌شود. اصطلاح پاگانیسم از سده چهاردهم میلادی برای توصیف کسانی به کار می‌رود که پیرو دین معتبر جهانی نبودند، به ویژه کسانی که در برابر مسیحیت مقاومت می‌کردند. این ادیان هنگام ظهور مسیحیت در اورشلیم و گسترش آن در غرب و سرزمین‌های تابع روم، بسیار شایع و متداول بوده و به ‌این ترتیب رقیبی جدی و سرسخت برای مسیحیت محسوب می‌شدند. از این رو، کلمه پاگان برای مسیحیان، هم‌معنی کافر یا مشرک یا کسی است که از دین دور شده‌است.

خسته از تدریس زبان انگلیسی، پا به بازاری گذاشتم که در آن نوکیا با N97 mini خود فرمانروایی می‌کرد و سامسونگ با کوربی‌های لمسی و رنگارنگش تازه پا به میدان رقابت گذاشته بودند؛ بازاری که هنوز تب آیفون 3G در آن داغ بود و مدل 3Gs آن دست یک عده افراد خاص بود؛ ال‌جی شکلات بلندقامتش را تبلیغ می‌کرد و سونی اریکسون قدیم با مدل‌های واکمن خود بازار را تصاحب کرده بود. از آن زمان تا کنون، من مانده‌ام و دنیایی رو به تحول و اطلاعاتی که هر روز تکمیل‌تر می‌شود؛ دنیایی از مجلات و وب‌سایت‌ها که برایم در حکم یک دانشگاه است؛ دانشگاهی بدون امتحان! چه شود! هم می‌نویسم، هم یاد می‌گیرم و هم ذهنی عاری از دغدغه آزمون‌های پایان ترم و حضور و غیاب دارم! شاید روزی حتی فکرش را هم نمی‌کردم که خود را تافته در لابه‌لای الیاف فناوری‌ها و اخبار روز آی.تی ببینم که هر روز رنگ عوض می‌کند و از آنچه آرزویش را داشتم یک دنیا فاصله بگیرم. اما حالا با ذوق و شوق و عاری از تعصب، سوار بر قطار فناوری، می‌روم تا ببینم به کجا می‌رسم! تحصیلات: کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد زبانشناسی

مطالب مرتبط

یک نظر

  1. حسین وطن دوست
    خرداد ۱۴, ۱۴۰۰ در ۲۳:۲۴ پاسخ

    مطلب خیلی خوبی بود. مطلبی که توجهم رو جلب کرد، این بود که مراسمی با همین شیوه و لباس هایی خیلی خیلی مشابه با همین لباس ها توی ژاپن هم برگزار میشه.

پاسخ بدهید