تو را به خدا، ما را بشناسید!

پرتره‌هایی متفاوت از افرادی را ببینید که در یادگیری مشکل دارند و به نوعی دچار عقب‌ماندگی ذهنی هستند.

سازه‌های هنری نمایشگاه اِسِکس در جنوب شرقی انگلستان نقش مهمی را در زندگی افراد مبتلا به مشکلات ذهنی بازی می‌کند. نمایشگاهی با عنوان “ما را بشناسید!” (Recognise Us) با هدف به چالش کشیدن کلیشه و رفتار همیشگی مردم عادی در نادیده گرفتن افراد کندذهنی که مشکلات یادگیری دارند ایجاد شده است؛ افرادی که خودشان هنرمند و سوژه همین پرتره‌ها هستند.

مردم بومی که مبتلا به عقب‌ماندگی ذهنی هستند پرتره‌هایی از خودشان با استفاده از شابلون و اسپری رنگ ایجاد کرده و این آثار هنری را در مرکز خرید ویکتوریا در Southend انگلیس به نمایش گذاشتند. یک سال بعد از نصب این سازه‌های هنری، این تیم بسته‌های کارت پستالی را از این پرتره‌ها دریافت کردند که گواه موفقیت این حرکت نوع‌دوستانه بود.

پروژه کارت پستال با هدف برجسته کردن فراگیری این حرکت و افزایش آگاهی شهروندان از حضور همیشگی و زندگی معلولان ذهنی در کنار افراد معمولی و سالم ایجاد شده است.

 

خسته از تدریس زبان انگلیسی، پا به بازاری گذاشتم که در آن نوکیا با N97 mini خود فرمانروایی می‌کرد و سامسونگ با کوربی‌های لمسی و رنگارنگش تازه پا به میدان رقابت گذاشته بودند؛ بازاری که هنوز تب آیفون 3G در آن داغ بود و مدل 3Gs آن دست یک عده افراد خاص بود؛ ال‌جی شکلات بلندقامتش را تبلیغ می‌کرد و سونی اریکسون قدیم با مدل‌های واکمن خود بازار را تصاحب کرده بود. از آن زمان تا کنون، من مانده‌ام و دنیایی رو به تحول و اطلاعاتی که هر روز تکمیل‌تر می‌شود؛ دنیایی از مجلات و وب‌سایت‌ها که برایم در حکم یک دانشگاه است؛ دانشگاهی بدون امتحان! چه شود! هم می‌نویسم، هم یاد می‌گیرم و هم ذهنی عاری از دغدغه آزمون‌های پایان ترم و حضور و غیاب دارم! شاید روزی حتی فکرش را هم نمی‌کردم که خود را تافته در لابه‌لای الیاف فناوری‌ها و اخبار روز آی.تی ببینم که هر روز رنگ عوض می‌کند و از آنچه آرزویش را داشتم یک دنیا فاصله بگیرم. اما حالا با ذوق و شوق و عاری از تعصب، سوار بر قطار فناوری، می‌روم تا ببینم به کجا می‌رسم! تحصیلات: کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد زبانشناسی

مطالب مرتبط

پاسخ بدهید