زیبایی آشفتگی و هیاهوی شهری در طرحی از رنگ و قلمعکس

زیبایی آشفتگی و هیاهوی شهری در طرحی از رنگ و قلم

گروه طراحان شهری (Urban Sketchers)  یک گروه جهانی متشکل از ۶۰ هزار طراح و نقاش هنرمند است. آنها تصویری از شهرهایی که بازدید می‌کنند را بار دیگر در طراحی خود زنده می‌نمایند.

گابریل کمپاناریو خبرنگاری است که گروه طراحان شهری را در سال ۲۰۰۷ بنیان‌گذاری کرد. این حرکت به سرعت با کمک رسانه‌های اجتماعی جهانی شد. نکته مهم در مورد طراحی‌های جذاب آنها این است که آثار هنری دقیقاً در همان محل طراحی می‌شوند. در این تصاویر، دیدن خطوط قطار شهری، سطل زباله و صندوق پست خیلی جالب است زیرا نمادی از آشفتگی و هیاهوی شهری هستند. قرار نیست همیشه همه چیزها زیبا باشند؛ مهم این است که طراحان چیزی را به تصویر بکشند که در واقع جلوی رویشان قرار دارد.

ریدیارد یکی از این هنرمندان علاقه‌مندان به طراحی مناظر شلوغ شهری است. او از آبرنگ و قلم‌هایی که نوک باریک‌تری دارند استفاده می‌کند و مناظری از شهرهای ریو دو ژانیرو تا سنگاپور و پَدستو را در طرح‌های هنرمندانه خود به نمایش می‌گذارد. شعبه منچستر این گروه دو هزار عضو دارد و بسیاری از آنها یا خودشان به تنهایی برای طراحی کردن به مکان‌های خاص می‌روند یا به صورت گروهی همراه با طراحان دیگر. او می‌گوید: «هیچ فشار و اصراری هم نیست. طراحان می‌توانند در صورت تمایل یک اثر خلق کنند یا اگر دلشان خواست ۵ طرح از مناظر شهری را بکشند. مهم این است که آرامش داشته باشند و از منظره لذت ببرند.»

در ادامه، می‌توانید تعدادی از این تصاویر را مشاهده کنید.

ساحل ایپانِما در برزیل

خیابان پیتر در منچستر

خیابان پَدستو در کورن وال

سنگاپور

میدان واشینگتون پارک در شهر نیویورک

لوری در سالفورد

آمستردام در هلند

خیابان کینگ در منچستر

خیابان پدستو در کورن وال

منچستر در ایام کریسمس

خسته از تدریس زبان انگلیسی، پا به بازاری گذاشتم که در آن نوکیا با N97 mini خود فرمانروایی می‌کرد و سامسونگ با کوربی‌های لمسی و رنگارنگش تازه پا به میدان رقابت گذاشته بودند؛ بازاری که هنوز تب آیفون 3G در آن داغ بود و مدل 3Gs آن دست یک عده افراد خاص بود؛ ال‌جی شکلات بلندقامتش را تبلیغ می‌کرد و سونی اریکسون قدیم با مدل‌های واکمن خود بازار را تصاحب کرده بود. از آن زمان تا کنون، من مانده‌ام و دنیایی رو به تحول و اطلاعاتی که هر روز تکمیل‌تر می‌شود؛ دنیایی از مجلات و وب‌سایت‌ها که برایم در حکم یک دانشگاه است؛ دانشگاهی بدون امتحان! چه شود! هم می‌نویسم، هم یاد می‌گیرم و هم ذهنی عاری از دغدغه آزمون‌های پایان ترم و حضور و غیاب دارم! شاید روزی حتی فکرش را هم نمی‌کردم که خود را تافته در لابه‌لای الیاف فناوری‌ها و اخبار روز آی.تی ببینم که هر روز رنگ عوض می‌کند و از آنچه آرزویش را داشتم یک دنیا فاصله بگیرم. اما حالا با ذوق و شوق و عاری از تعصب، سوار بر قطار فناوری، می‌روم تا ببینم به کجا می‌رسم! تحصیلات: کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد زبانشناسی

مطالب مرتبط

پاسخ بدهید