غرش خشمگین طبیعت در کوهستان مایون

طی دو هفته گذشته، آتشفشان کوهستان مایو در فیلیپین گاه و بیگاه فوران کرد. در اثر این جوش و خروش طبیعی خاکستر و مواد مذاب در مقادیر اندک و گاهی متوسط منتشر شد.

مقامات محلی هشدار دادند که ماگما (مواد مذاب) نهفته در کوهستان مایون هنوز در حال تشکیل شدن بوده و ممکن است فوران تندتر و شدیدتری در آینده وجود داشته باشد.

حدود ۷۵ هزار نفر از شهروندان در حال حاضر منازل خود در نزدیکی کوه را تخلیه کرده‌ و از مناطق اطراف آن دور شده‌اند. آنها ترجیح دادند به مکان‌هایی بروند که در برابر جریان مواد مذاب، انتشار گازهای فوق‌العاده داغ و خاکسترهایی که از دهانه این آتشفشان متصاعد می‌شود ایمن باشند.

در هفته‌ای که گذشت، جریان روان مواد مذاب از دهانه در یک قسمت به ۵ کیلومتر رسیده است. مقامات فیلیپینی محدوده ممنوعه‌ای را در اطراف کوهستان مایون ایجاد کرده‌اند. به گفته آنها، اگر لازم باشد، مجبور می‌شوند تمامی موانع را از سر راه بردارند.

خسته از تدریس زبان انگلیسی، پا به بازاری گذاشتم که در آن نوکیا با N97 mini خود فرمانروایی می‌کرد و سامسونگ با کوربی‌های لمسی و رنگارنگش تازه پا به میدان رقابت گذاشته بودند؛ بازاری که هنوز تب آیفون 3G در آن داغ بود و مدل 3Gs آن دست یک عده افراد خاص بود؛ ال‌جی شکلات بلندقامتش را تبلیغ می‌کرد و سونی اریکسون قدیم با مدل‌های واکمن خود بازار را تصاحب کرده بود. از آن زمان تا کنون، من مانده‌ام و دنیایی رو به تحول و اطلاعاتی که هر روز تکمیل‌تر می‌شود؛ دنیایی از مجلات و وب‌سایت‌ها که برایم در حکم یک دانشگاه است؛ دانشگاهی بدون امتحان! چه شود! هم می‌نویسم، هم یاد می‌گیرم و هم ذهنی عاری از دغدغه آزمون‌های پایان ترم و حضور و غیاب دارم! شاید روزی حتی فکرش را هم نمی‌کردم که خود را تافته در لابه‌لای الیاف فناوری‌ها و اخبار روز آی.تی ببینم که هر روز رنگ عوض می‌کند و از آنچه آرزویش را داشتم یک دنیا فاصله بگیرم. اما حالا با ذوق و شوق و عاری از تعصب، سوار بر قطار فناوری، می‌روم تا ببینم به کجا می‌رسم! تحصیلات: کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد زبانشناسی

مطالب مرتبط

پاسخ بدهید