این گیاهان عجیب و غریب را در خانه پرورش دهید

آیا همیشه گیاهان معمول مثلا پتوس، فیلودندرون و بنجامین را برای خانه انتخاب می‌کنید؟ دنیای گیاهان بسیار متنوع تر از این انتخاب‌های ساده است. برای نمونه این گیاهان عجیب و غریب را ببینید!

به لطف فروشگاه‌های آنلاین امروزه ما می‌توانیم گیاهانی که در ماداگاسکار یا آفریقای جنوبی می‌رویند را در خانه‌مان داشته باشیم. با اینکه این گیاهان غیر معمول و یا حتی کمیاب هستند، پرورش آنها درون خانه سخت تر از دیگر گیاهان آپارتمانی معمول نیست. اگر نمی‌توانید این گیاهان را از گلروشی‌های محل‌تان پیدا کنید، که تعجبی هم ندارد، می‌توانید بذر آنها را به صورت آنلاین سفارش دهید!

۱- آدنیوم (رز صحرایی)

این گیاه را می‌توان به راحتی در ایران پیدا کرد. اگر گلفروشی محل‌تان آن را ندارد، سری به فروشگاه‌های گل و گیاه بزرگ تر بزنید. رز صحرایی در مناطق خشک آفریقا و خاورمیانه رشد می‌کند. همانطور که از نامش هم پیدا است، رز صحرایی، در شرایط گرم و خشک زندگی می‌کند. اگرچه ظاهر گیاه مانند یک درخت بونسای شده است، اما در اصل این تنه باد کرده آب را در گیاه ذخیره کرده و کمک می‌کند گیاه در شرایط خشک دوام آورد. به رز صحرایی‌تان مقدار زیادی نور بدهید و برایش و زهکشی خوبی فراهم کنید. طبیعی است که گیاه در زمستان به دوره استراحت برود، پس اگر برگ‌های گیاه در این فصل شروع به ریطش کردند نگران نباشید. روش پرورش این گیاه در پست‌های قبلی همین بخش (بخش طبیعت) آمده است.

۲- مگنولیا معطر

گاهی به این گیاه “بوته موز” هم گفته می‌شود و این به خاطر بوی خوب و شیرینی است که مگنولیا متساعد می‌کند. اما گیاه به هیچ وجه با خانواده موز ارتباطی ندارد. مگنولیای معطر از خانواده مگنولیاها است و گل‌های فنجان مانند خود را بر روی شاخسار به هم فشرده گیاه تشکیل می‌دهد. این گیاه زمانی که در گلدان کاشته می‌شود ارتفاعی بیشتر از ۹۰ سانتی متر پیدا نمی‌کند و می‌تواند به صورت درختچه‌ای زیبا در خانه شما جای گیرد. این گیاه به آفتاب متعادل، آبیاری متعادل و دمای متعادل نیاز دارد!

۳- بوویا

بوویا برای افرادی که به تازگی کار پرورش گل و گیاه را شروع کرده اند بسیار مناسب است چرا که این گیاه می‌تواند شرایط محیطی مختلفی را تحمل کند و با بی‌توجهی شما به خوبی کنار آید. این گیاه در بهار رشد خوبی دارد و در پاییز به دوره استراحت می‌رود. بوویا به قیم نیاز دارد تا صاف و قائم رشد کند. به گیاه‌تان آفتاب کامل بدهید و خاک آن را اندکی خشک نگه دارید.

۴- سلاژینلا

سلاژینلا به تازگی بسیار محبوب شده و در خانه‌های زیادی قابل رویت است. این گیاه نور کم را دوست دارد اما برای رشد بهتر نیازمند مکانی با رطوبت زیاد است. سلاژینلا برای ساخت یک تراریوم کوچک عالی است. می‌توانید آن را درون یک تراریوم بکارید و در لبه پنجره یا وسط اتاق نگه دارید.

۵- گیاه قهوه

شاید باورتان نشود اما می‌توانید در خانه قهوه پرورش دهید، همان گیاه قهوه‌ای که در جاوا رشد می‌کند! گیاه قهوه دارای شاخسار سبز و براق جذابی است. این گیاه در واقع از خانواده گاردنیاها است پس می‌توانید انتظار داشته باشید گل های سفید گیاه بویی خوش داشته باشند. گیا قهوه به رطوبت زیاد و نور متعادل نیاز دارد. این گیاه می‌تواند به سرعت بزرگ شود پس بهتر است آن را هرس کنید. روش پرورش این گیاه در پست‌های قبلی همین بخش (بخش طبیعت) آمده است.

۶- هورنیا زبرینا

یکی از عجیب ترین گیاهانی است که می‌توانید پرورش دهید. گل‌های مومی گیاه مانند گل‌های مصنوعی و  پلاستیکی می‌مانند. هورنیا زبرینا بومی مناطق جنوبی آفریقا است. مانند دیگر اعضای خانواده کاکتوس، هورنیا هم برای رشد خوب به خاک شنی و آفتاب کامل نیاز دارد.

۷- تیتانوپسیس

این گیاه را به نام ” گیاه برگ ژله‌ای” یا “گیاه برگ سیمانی” هم می‌شناسند. این ساکولنت به خاک سنگ دارد  و نور زیاد و مستقیم، مانند نوری که در آفریقا وجود دارد، نیاز دارد. اگر خوش شانس باشید تیتانوپسیس‌تان ممکن است حتی گل هم بدهد.

۸- گل قهر

زمانی به خاطر وجود این گیاه، باور بر این بود که گیاهان سیستم عصبی و احساس دارند. اما امروز ما می‌دانیم حرکت ناگهانی برگ‌های گیاه بعد از لمس شدن ناشی از حرکت آب در سول‌های آن است. با این وجود دیدن تکان خوردن این گیاه هنوز هم حیرت انگیز است. آب فراوان و نور زیاد این گیاه عجیب را راضی نگه خداهد داشت.

۹- گل خفاش

این گل با گلبرگ‌های تیره خود و نوارهایی که مانند سبیل از گل آویزان شده اند، ظاهری بسیار جالب دارد. اگر بتوانید با موفقیت از پس پرورش یک گیاه ارکیده برآیید، می‌توانید گل خفاش را هم پرورش دهید. این گیاه نور فیلتر شد، رطوبت زیاد و گردش خوب هوا را دوست دارد. اگر نتوانستید خود گیاه را در گلفروشی‌ها پیدا کنید، می‌توانید بذر آن را از فروشگاه‌های اینترنتی بذر تهیه کنید. روش پرورش این گیاه در پست‌های قبلی همین بخش (بخش طبیعت) آمده است.

مطالب مرتبط

دیدگاه خودتان را ارسال کنید