نگاهی نو به چشم‌اندازهای شهری و معماری در کلان‌شهرها

نیکولا اولیک یک عکاس هنرمند اهل صربستان است که فضای ساختمان‌سازی و معماری از دیدگاه او به یک بوم نقاشی برای خلق تصاویر بدیع و مبتکرانه شباهت دارد.

او با استفاده از یک دوربین و کمی ترفندهای فتوشاپ می‌تواند تصاویر آبستره و انتزاعی پدید ‌آورد که مفهوم کلان‌شهرها را از زاویه‌ و نگاهی نو به نمایش بگذارد.

نیکولا می‌گوید: «من به جای عکس گرفتن فوری از سوژه سعی می‌کنم دور تا دور یک ساختمان را بگردم و کادربندی و چیدمان سوژه‌ها در عکس را تنظیم و تغییر دهم. سوژه‌های من با کمک قدم زدن، زوم کردن، بررسی زاویه آفتاب و بالا رفتن از گاراژها و خیلی چیزهای دیگر خلق می‌شوند.»

اولیک که در حال حاضر ساکن شهر تگزاس امریکا است بیشتر بر معماری و ساختمان‌سازی در شهرهای بزرگ امریکا شامل نیویورک، شیکاگو و دالاس متمرکز شده اما در توکیوی ژاپن و بارسلون اسپانیا نیز از ساختمان‌ها عکس‌برداری کرده است.

او می‌گوید در آثارش از مایکل وُلف، اسکار نیمیِر و آندریاس گِرسکی الهام گرفته و نام مجموعه بزرگ از آثار هنرمندانه عکس خود از ابنیه را “عکاسی ساختاری” گذاشته است. به عقیده او، این عکس‌ها در واقع تجسمی دوباره و جالب از مفهوم ساختارهای شهری است.

خسته از تدریس زبان انگلیسی، پا به بازاری گذاشتم که در آن نوکیا با N97 mini خود فرمانروایی می‌کرد و سامسونگ با کوربی‌های لمسی و رنگارنگش تازه پا به میدان رقابت گذاشته بودند؛ بازاری که هنوز تب آیفون 3G در آن داغ بود و مدل 3Gs آن دست یک عده افراد خاص بود؛ ال‌جی شکلات بلندقامتش را تبلیغ می‌کرد و سونی اریکسون قدیم با مدل‌های واکمن خود بازار را تصاحب کرده بود. از آن زمان تا کنون، من مانده‌ام و دنیایی رو به تحول و اطلاعاتی که هر روز تکمیل‌تر می‌شود؛ دنیایی از مجلات و وب‌سایت‌ها که برایم در حکم یک دانشگاه است؛ دانشگاهی بدون امتحان! چه شود! هم می‌نویسم، هم یاد می‌گیرم و هم ذهنی عاری از دغدغه آزمون‌های پایان ترم و حضور و غیاب دارم! شاید روزی حتی فکرش را هم نمی‌کردم که خود را تافته در لابه‌لای الیاف فناوری‌ها و اخبار روز آی.تی ببینم که هر روز رنگ عوض می‌کند و از آنچه آرزویش را داشتم یک دنیا فاصله بگیرم. اما حالا با ذوق و شوق و عاری از تعصب، سوار بر قطار فناوری، می‌روم تا ببینم به کجا می‌رسم! تحصیلات: کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد زبانشناسی

مطالب مرتبط

پاسخ بدهید