هایپر اسکرین ۵۶ اینچی برای مدل جدید بنز

داشبورد لمسی

مرسدس-بنز چند ماه پیش از رونمایی سدان لوکس الکتریکی خود، نمایشگر این ماشین را رونمایی کرد. این نمایشگر که بنز آن را “هایپر اسکرین” نامیده، مجموعه‌ای از سه نمایشگر است که با طول ۱۴۲ سانتی‌متر تمام داشبورد ماشین را پوشانده است.

مجموع ابعاد نمایشگرهای هایپراسکرین ۵۶ اینچ است. بزرگترین آن‌ها در وسط داشبورد حدود ۱۸ اینچ است و دو نمایشگر دیگر، روبروی راننده و سرنشین کناری قرار دارد.

هایپر اسکرین برخلاف نمایشگرهای کنونی منو ندارد و همه اطلاعات در یک صفحه نشان داده می‌شود. هوش مصنوعی ماشین با مطالعه عادت‌ها و سلیقه راننده اطلاعاتی را که او نیاز دارد نمایش می‌دهد و بیشتر دستورها را شفاهی دریافت می‌کند.

این فناوری هوش مصنوعی می‌تواند تنظیم‌های هفت نفر را جداگانه ذخیره کند و هر کدام سوار ماشین شد، تنظیم‌های ویژه او را بارگذاری کند. اطلاعاتی نظیر ماساژ مورد علاقه راننده، یادآوری جلسه‌ها و تلفن‌ها، تنظیم دمای ماشین از جمله کارهایی است که هوش مصنوعی با بررسی راننده به مرور یاد می‌گیرد.

هایپر اسکرین منو ندارد و همه اطلاعات در یک صفحه به راننده نمایش داده می‌شود

کامپیوتری که این هوش مصنوعی و نمایشگر را کنترل می‌کند، یک پردازنده هشت‌ هسته‌ای با ۲۴ گیگابایت حافظه دارد و بنز می‌گوید پهنای باند پردازش اطلاعات این پردازنده ۴۶/۴ گیگابیت در ثانیه است.

صفحه نمایشگر با فن‌آوری OLED ساخته شده که وضوح بسیار بالایی دارد و ماشین با کمک حس‌گر و دوربین، نور آن را به طور خودکار تنظیم می‌کند. برای اینکه راننده بتواند دکمه‌های لمسی را راحت‌تر پیدا و کنترل کند، پس از لمس صفحه، نمایشگر کمی می‌لرزد و به فشار انگشت واکنش نشان می‌دهد.

نمایشگر جدید مرسدس-بنز در برنامه‌ای از طریق اینترنت رونمایی شد

نمایشگر جدید مرسدس-بنز در برنامه‌ای از طریق اینترنت رونمایی شد

سرنشین کناری می‌تواند هنگام حرکت ماشین فیلم ببیند. در این صورت برای اینکه حواس راننده پرت نشود، صفحه روبروی او طوری تنظیم می‌شود که راننده نتواند محتوای این نمایشگر را ببیند.

با همه پیچیدگی فن‌آوری‌های به کار رفته در این نمایشگر، بنز می‌گوید کارکردن با آن آنقدر ساده است که در کمتر از ده دقیقه می‌توان استفاده از آن را یاد گرفت.

هایپر اسکرین برای اولین بار به عنوان یک امکان سفارشی در مدل جدید EQS استفاده خواهد شد و بنز می‌گوید که آن را دست‌کم در دو مدل دیگر هم عرضه خواهد کرد. کارخانه درباره قیمتی که خریداران برای این نمایشگر باید بپردازند حرفی نزده، اما مدیر کارخانه در مراسم رونمایی آن گفت که اگر کسی نگران قیمت هایپر اسکرین باشد، مشتری EQS نیست.

EQS لوکس‌ترین مدل الکتریکی بنز خواهد بود و قرار است تا چند ماه دیگر رونمایی شود. به گفته کارخانه این ماشین با هر بار شارژ تا ۷۰۰ کیلومتر حرکت می‌کند.

مطالب مرتبط

پاسخ بدهید