بیابان‌گردی: خوراک توریست‌های ماجراجو و پرطاقت

نویسنده:

۱۱:۱۶:۱۰

پرطرفدارترین، محبوب‌ترین و مشهورترین بیابان‌ها دنیا کجا هستند؟

تقریباً همه قاره‌های روی کره زمین بیابان دارند. اغلب مردم بر این باورند که بیابان جایی خشک، شنی و گرم است اما در واقع این یک باور غلط است!

کلمه بیابان در واقع واژه عام‌تری دارد و به هر منطقه‌ای که بارش آن در سال کمتر از ۲۵۰ میلی‌لیتر باشد یا میزان تبخیر آب بیشتر از بارش باشد اطلاق می‌شود. همه بیابان‌ها زیر یکی از این ۴ دسته‌بندی قرار می‌گیرند: نیمه‌گرمسیری، سرد ساحلی، زمستان سرد یا قطبی.

صحرای بزرگ آفریقا

بیابانی که از آن با نام صحرای بزرگ آفریقا نام می‌بریم یک بیابان نیمه‌گرمسیری پهناور است که از آفریقای شمالی در سرتاسر الجزایر، مراکش، لیبی، تونس، سودان، چاد، مالی، نیجریه، موریتانی و منطقه صحرای غربی آفریقا کشیده است. در مجموع، صحرای بزرگ آفریقا حدود ۹ میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد و بعد از بیابان‌های قطبی یکی از بزرگ‌ترین بیابان‌های دنیاست. این صحرا بسیار منحصربه‌فرد است زیرا هم مناطق شنی دارد، هم صخره‌ای و هم کوهستانی. صحرای بزرگ آفریقا از طریق جاده‌های سنگفرش گوناگونی در خطوط ساحلی مراکش، صحرای غرب و موریتانی قابل دسترسی و مسافرت است.

نامیب

نامیب یک بیابان سرد و ساحلی است که قلمروی آن در سرتاسر کشورهای نامیب و آنگولا کشیده شده. وسعت این بیابان حدود ۸۰۹ هزار کیلومتر مربع است و یکی از خشک‌ترین و کهن‌ترین بیابان‌های دنیا به شمار می‌رود. یکی از ویژگی‌های جالب بیابان نامیب تپه‌های شنی نرم و روانی است که در منطقه جنوبی این بیابان واقع شده. این تپه‌ها بلندترین تپه‌های شنی دنیا هستند که ارتفاع برخی از آنها به حدود ۳۰۰ متر می‌رسد. تپه‌های شنی از طریق جاده شنی و سرویسی‌های پارک و رفت و برگشت رایگان در دسترس است.

بیابان شمالگان

بیابان شمالگان یک بیابان قطبی و دومین بیابان بزرگ دنیا بعد از بیابان جنوبگان است. وسعت این بیابان به حدود ۱۳٫۶ میلیون کیلومتر مربع می‌رسد و در سرتاسر ایالات متحده امریکا (آلاسکا)، کانادا، گرینلند، ایسلند، نروژ، سوئد، فنلاند و روسیه کشیده شده است. شمالگان بیابان به شمار می‌رود زیرا بی‌نهایت سرد است و میزان بارش باران در طول سال بسیار اندک بوده و گاهی به صفر می‌رسد. این منطقه بسیار دور و پرت است اما در لبه‌های جنوبی مانند آلاسکا، جنوب اسکاندیناوی و بخش‌هایی از گرینلند و روسیه می‌توان از طریق مسیر جاده‌ای به آنجا سفر کرد.

فلات کلورادو

فلات کلورادو یک بیابان سرد زمستانی در مرکز غربی امریکاست. این بیابان حدود ۳۳۶ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و بین چندین رشته کوه شامل کوهستان راکی در کلورادو، کوهستان یونیتا و بخش‌هایی از کوهستان واساچ راکی در شمال و مرکز یوتاه واقع شده است. منطقه فلات کلورادو به راحتی قابل دسترس است و بین گردشگران جذابیت خاصی دارد. فلات کلورادو خانه بسیاری از پاک‌های ملی و بناهای تاریخی است که مشهورترین آنها دره گرند کنیون است.

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه