فاجعه برای الماس‌های طبیعت نزدیک است!عکس

فاجعه برای الماس‌های طبیعت نزدیک است!

کوه‌های یخی قطب شمال که به نگین‌های الماس انگشتری طبیعت زمین می‌مانند روز به روز کوچک‌تر می‌شوند و در حال آب شدن هستند.

فرانچسکو بوسو عکاس هنرمندی است که به گرینلند سفر کرده تا از کوه‌های یخی بزرگ این منطقه که به شکل نگران‌کننده‌ای در حال ذوب شدن هستند عکس بگیرد.

فرانچسکو کوه‌های یخی را “الماس‌های طبیعت” خداوند می‌نامد که در خطر انقراض و نابودی همیشگی قرار دارند.

اگر اطلاعات کافی ندارید، خوب است بدانید: کوه یخ، یخ‌کوه یا کوه یخی توده‌ای از آب شیرین یخ زده‌ است که از انتهای یک یخچال یا کناره یک پهنه یخی یخ‌تاق جدا شده و روی آب دریا شناور شده ‌باشد. کوه یخ سپس ممکن‌ است به صورت بسته‌یخ (یک نوع یخ دریا) یخ زده شود. با ورود به آب‌های کم‌عمق، کوه یخ ممکن است در تماس با بستر دریا فرایند «خراش بستر دریا» را پدیدآورد. تقریباً ۹۱ درصد از یک کوه یخ در زیر سطح آب قرار می‌گیرد.

هنگامی که زبانه یک یخچال وارد دریا می‌شود، زیر آن، رفته‌رفته شسته شده و به آسانی از بدنه اصلی جدا می‌شود. جنوبگان (قطب جنوب) و دریای گرینلند (واقع در اقیانوس منجمد شمالی) یکی از مهم‌ترین خاستگاه‌های یخ‌های شناور هستند.

تصاویری که در ادامه مشاهده می‌کنید، در آخرین کتاب فرانچسکو بوسو به نام آخرین الماس‌ها (Last Diamonds) منتشر شده است.

خسته از تدریس زبان انگلیسی، پا به بازاری گذاشتم که در آن نوکیا با N97 mini خود فرمانروایی می‌کرد و سامسونگ با کوربی‌های لمسی و رنگارنگش تازه پا به میدان رقابت گذاشته بودند؛ بازاری که هنوز تب آیفون 3G در آن داغ بود و مدل 3Gs آن دست یک عده افراد خاص بود؛ ال‌جی شکلات بلندقامتش را تبلیغ می‌کرد و سونی اریکسون قدیم با مدل‌های واکمن خود بازار را تصاحب کرده بود. از آن زمان تا کنون، من مانده‌ام و دنیایی رو به تحول و اطلاعاتی که هر روز تکمیل‌تر می‌شود؛ دنیایی از مجلات و وب‌سایت‌ها که برایم در حکم یک دانشگاه است؛ دانشگاهی بدون امتحان! چه شود! هم می‌نویسم، هم یاد می‌گیرم و هم ذهنی عاری از دغدغه آزمون‌های پایان ترم و حضور و غیاب دارم! شاید روزی حتی فکرش را هم نمی‌کردم که خود را تافته در لابه‌لای الیاف فناوری‌ها و اخبار روز آی.تی ببینم که هر روز رنگ عوض می‌کند و از آنچه آرزویش را داشتم یک دنیا فاصله بگیرم. اما حالا با ذوق و شوق و عاری از تعصب، سوار بر قطار فناوری، می‌روم تا ببینم به کجا می‌رسم! تحصیلات: کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد زبانشناسی

مطالب مرتبط

پاسخ بدهید