با کشف غار ۴۰۰۰۰ ساله، دیگر اروپا زادگاه اولین هنر جهان نیست

نویسنده:

۱۱:۰۷:۲۸

 
پژوهشگران روز چهارشنبه اعلام کردند که شبحی از دست بر روی دیوار غاری در اندونزی به قدمت 40000 سال کشف کرده‌اند. این نقاشی‌ها قدیمی‌ترین اثر هنری کشف شده تا به امروز در جهان است، و این بدین معنا می‌باشد که بر خلاف آن‌چه تاکنون تصور می‌شده است، اروپا زادگاه  اولین هنر جهان نیست.
این اثر هنری به وسیله پاشش رنگ مایل به قرمز در اطراف یک دست که بر روی دیواره غار فشار داده شده، پدید آمده است (استنسیل تقریبا در همان زمان و یا حتی قبل‌تر از آن ساخته شده بود). انسان‌های اولیه آثار هنری خود را بر روی دیوار غارها در سراسر اروپا که به مدت طولانی تصور می‌شد اولین‌ها در جهان می‌باشند، ترک می‌کردند.
نتایج آزمایشات تعیین قدمت توسط اورانیوم، نشان می‌دهد که آثار رویی حداقل 39900 سال قدمت دارند. در نتیجه این یافته نشان می‌دهد که نقاشی زیرین کمی قدیمی‌تر است. تیم اندونزی و استرالیا در مجله Nature گزارش می‌کند، در همان غار در جزیره سولاوسی اندونزی، یک نقاشی از یک خوک با قدمت حداقل 35400 تا 35700 سال به دست آمده است. این کشف دو نظریه را در بردارد، که هر دو دانش قراردادی را از بیان هنری انسان در سراسر تاریخ به چالش می‌کشد. هنر، یا به طور مستقل اما به صورت هم‌زمان در نقاط مختلف جهان به وجود آمد، یا این‌که توسط هوموساپینس‌ها زمانی که آفریقا را ترک کردند، به ارمغان آورده شده بود.

"آنتونی دوستو" (Anthony Dosseto) از دانشگاه استرالیا ولنگونگ در بیانیه‌ای گفت "اروپایی‌ها دیگر نمی‌توانند به طور انحصاری ادعا کنند که آن‌ها ذهن انتزاعی را برای اولین توسعه داده‌اند، دیگر وقت آن است تا این را تقسیم کنند، حداقل با ساکنان اولیه اندونزی." انسان‌شناسان هنر سنگی را به عنوان یک شاخص از شروع تفکر انتزاعی، توانایی به تأمل در ایده‌ها و حوادث در نظر می‌گیرند.
 

یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
زادگاه اولین هنر جهان
لینک کوتاه

دیدگاه