ودو: قدرت مقدس هائیتی

نویسنده:

۰۹:۲۵:۲۲

 
نمایشگاه قابل توجهی با بیش از 300 شی معتبر ودو از هائیتی در موزه فیلد، در 24 اکتبر 2014 تا 26 آوریل 2015 بازگشایی شده است. نمایشگاه ودو: قدرت مقدس هائیتی به چیزی فراتر از اسطوره‌ها و تصاویر ساخته شده هالیوودی از آن‌ها می‌پردازد (بازدیدکنندگان نمایشگاه هیچ عروسکی با میخ در درون آن‌ها مشاهده نمی‌کنند). در عوض، این نمایشگاه به بررسی تاریخ زیرزمینی و ماهیت واقعی زندگی دینی پرداخته، و ودو را به عنوان یک نیروی اجتماعی و معنوی حیاتی که بخش مهمی از زندگی روزمره در هائیتی باقی مانده است، نشان می‌دهد. در این نمایشگاه، داستان ودو از دیدگاه افرادی که در دین آن تمرین کرده‌اند تعریف می‌شود.

از طریق متن و فیلم، وودوگران نقطه نظراتشان را در مورد جنبه‌های مختلف نمایش از کاراکتر خود، آداب و رسوم، و اعتقادات معنوی ابراز می‌کنند. صحت و سندیت آن بیشتر در املای Vodou (تلفظ VAH-DOO) منعکس شده است تا Voodoo، که در حال حاضر توسط شاغلان دینی، دانشمندان و کتابخانه کنگره ایالت متحده استفاده می‌شود.

ودو هر دو جنبه از مذهب و بیان عمیق از تجربه ملی هائیتی است. مراسم ودو، پیروزی کشور بر سر برده‌داری و احترام به روح مقاومت هائیتی در طی قرن‌ها سختی و پایداری را به یاد دارد. "آلاکا ولی" (Alaka Wali) سرپرست بخش انسان‌شناسی آمریکای شمالی و مدیر کاربردی فرهنگی پژوهشی موزه فیلد توضیح می‌دهد "این نمایشگاه قدرت خلاقیت انسان را نشان می‌دهد و فراتر از کلیشه‌های معمول می‌رود. به ما دنیای شگفت‌انگیز و عمیق از اعتقادات معنوی و شیوه‌های ایجاد شده مراسم، توسط مردم هائیتی در زمان سختی، پایداری و رنج‌های اسارت و عواقب آن را نشان می‌دهد."
این نمایشگاه با همکاری موزه تاریخ کانادا و بنیاد حفظ، تقویت و تولید آثار فرهنگی هائیتی، و در همکاری با موزه قوم‌نگاری از ژنو سوئیس و موزه تروپن هلند سازمان داده شده است.

در قلب ودو بیش از 300 شی، از جمله محراب، مجسمه چند وجهی، طبل، پرچم و بازنمایی جذابی در مقیاس بزرگ از ارواح به نام lwa (تلفظ luh-WAH) وجود دارد. تقریبا تمام اشیاء در فضای باز قرار می‌گیرند  (و نه در پشت شیشه) که اجازه می‌دهد بازدیدکنندگان ارتباطی فراموش نشدنی بصری و عاطفی با آن‌ها برقرار کنند.
 
یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
VAH-DOO
لینک کوتاه

دیدگاه