تأثیر باکتری‌های روده بر روی وزن افراد

نویسنده:

۱۲:۳۷:۴۳

طبق تحقیقی که توسط محققانی از دانشگاه Cornell در شهر ایتاکا و محققانی از کالج King در بریتانیا صورت گرفته، این نتایج بدست آمده است.این گروه تحقیقاتی می‌گوید ممکن است این نتایج در را به روی درمان‌های پروبیوتیک مختص فرد باز کند. این مسئله خطر ابتلا به چاقی مفرط و بیماری‌های مرتبط با آن را کاهش می‌دهد.
محققان در این تحقیق، ژن‌های میکروب‌هایی را که در بیش از 1000 نمونه‌ای که از 416 جفت دوقلو به دست آورده بودند، مرتب کردند.
از این دوقلوها، 171 جفت همسان و 245 جفت غیر همسان بودند. ژن‌های دوقلوهای همسان 100 درصد شبیه هم بودند. اما تنها 50 درصد ژن‌های دوقلوهای غیرهمسان شبیه هم بودند.

افزایش نوع خاصی از باکتری در روده، باعث کاهش و جلوگیری از چاقی مفرط می‌شود.
نتایج تجزیه‌وتحلیل‌ها نشان دادند که میزان انواع خاصی از باکتری‌های روده در دوقلوهای همسان یکسان است. در صورتی که در دوقلوهای غیرهمسان چنین نبود. گروه تحقیقاتی می‌گوید این موضوع نشان می‌دهد که ژن‌ها بر روی نوع باکتری موجود در روده تأثیر می‌گذارند.

همچنین محققان دریافتند که وجود گروه خاصی از باکتری‌ها نام Christensenellaceae بیشتر تحت تأثیر ژن‌ها قرار دارد. زنجیره خاصی از این باکتری در افرادی که وزن کمتری داشتند، بیشتر بود.
زمانی که محققان این باکتری را در روده موش قرار دادند، متوجه شدند این موش‌ها نسبت به موش‌هایی که این باکتری را ندارند، کمتر چاق می‌شوند. این موضوع نشان می‌دهد که افزایش این نوع باکتری در روده به کاهش یا جلوگیری از چاقی مفرط کمک می‌کند.

یکی از پروفسورهای میکروبیولوژی در دانشگاه Cornell، Ruth Ley، معتقد است این تحقیق اولین تحقیق در زمینه شناسایی میکروب‌های خاص روده که ارثی هستند، محسوب می‌شود. تنوع این میکروب‌ها تنها تحت تأثیر رژیم غذایی، محیط ، روش زندگی و سلامتی نیست.
 

تأثیرات دیگر باکتری‌های روده در چاقی مفرط
چندین تحقیق دیگر نیز گزارش دادند که رابطه‌ای بین چاقی مفرط و باکتری‌های روده وجود دارد. اما هر کدام از این تحقیق‌ها نظریه‌های متفاوتی دارند.
در ماه سپتامبر تحقیقی در Medical News Today منتشر شد که نشان داد سیب‌های سبز از طریق ایجاد تعادل میان نسبت باکتری‌های مفید روده، از چاقی مفرط جلوگیری می‌کنند.
محققان آن تحقیق اظهار داشتند که فیبرها و پلی‌فنول‌های موجود در سیب سبز، زمانی که به روده بزرگ می‌رسند و حتی پس از مواجهه با اسید معده و آنزیم‌های هضم آسیب ندیده‌اند. باکتری‌های روده بزرگ این ترکیبات را تخمیر کرده و اسید بوتریک تولید می‌کند. این اسید باعث رشد باکتری‌های مفید روده می‌شود.

طبق تحقیق دیگری که در ماه جولای منتشر شد، ایجاد یک پروبیوتیک از چاقی مفرط جلوگیری می‌کند.
این محققان یک زنجیره باکتری را شناسایی کردند که در روده انسان وجود دارد و ترکیبی به نام N-acyl-phosphatidylethanolamine تولید می‌کند که میزان غذا خوردن یا همان اشتها را کاهش می‌دهد.

یکی از محققان این تحقیق به نام Sean Davies می‌گوید: «افراد بسیاری وجود دارند که نهایت تلاش خود را می‌کنند تا سبک زندگی خود را تغییر دهند، اما تلاش آن‌ها برای رسیدن به یک وزن متعادل و سالم کافی نیست. محققان فکر می‌کنند این استراتژی‌ واقعاً به این افراد کمک می‌کند».

پریا اقدامی
 

برگرفته از
چاقی
لینک کوتاه