مرگ ناگهانی شیخ آل ثانی؛ یکی از بزرگترین کلکسیونرهای جهان

نویسنده:

۰۶:۲۹:۳۸

 
سعود بن محمد آل ثانی، شیخ قطر، از ثروتمندترین و قدرتمندترین مجموعه‌داران در جهان هنر، در 48 سالگی روز یکشنبه در خانه‌اش واقع در لندن درگذشت. این خبر روز گذشته 10 نوامبر  در کنفرانس موزه در دوحه اعلام شد. علت مرگ او اعلام نشده، هر چند اعتقاد بر این است که مرگ او طبیعی بوده است. شیخ آل ثانی، پسر عموی امیر فعلی، به عنوان وزیر فرهنگ قطر از سال 1997 تا سال 2005 خدمت کرده است. با توجه به بسیاری از ناظران بازار هنر، وی در طول این دوره بیش از 1 میلیارد دلار را صرف خرید هنر کرده است.

مجموعه گسترده‌ او از آثار باستانی، عکاسی، چینی و هنر اسلامی ساخته شده است (بسیاری از خریدهای آل ثانی در این زمینه در حال حاضر در موزه هنر اسلامی در دوحه به نمایش گذاشته شده است). او هم‌چنین مبلمان، اتومبیل‌های قدیمی، تاریخ طبیعی، جواهرات و حتی دوچرخه نیز جمع‌آوری کرده بود، اما گاهی اوقات معلوم نیست که مجموعه جمع‌آوری شده متعلق به او بوده یا به قطر. در سال 2005 او اخراج شد و در حالی که برخی از خریدهای وی مورد بررسی قرار می‌گرفت به طور محدود تحت بازداشت خانگی قرار گرفت.

البته بعد از مدت کوتاهی به بازار بازگشت و برای خود در زمینه‌های مختلف از جمله هنر چینی و مجموعه‌های سکه فعالیت و خرید می‌کرد. در سال 2012، یک قاضی دادگاه عالی لندن، دارایی‌های جمع‌آوری شده او به ارزش 15 میلیون دلار را به عنوان بخشی از یک نزاع بر سر صورتحساب پرداخت نشده در خانه حراج، مسدود کرد.
 
یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
شیخ آل ثانی
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “مرگ ناگهانی شیخ آل ثانی؛ یکی از بزرگترین کلکسیونرهای جهان”
  1. سلام.خدابیامرزد.ضعف اصلی ژورنالیست ایرانی عدم خبررسانی بموقع.درست بدون سانسورمیباشد.سانسسوردرمووارردامنیت ملی درسته.نه اینکه فردی صاحب نام.مقام اخبارش غیب شود؟بایدثابت قدم بودثابت.