درگذشت باستان شناس فرانسوی «ژان فرانسوا ژریژ»

نویسنده:

۱۰:۲۸:۳۶

 
موزه معتبر هنر آسیایی روز شنبه گفت که باستان شناس فرانسوی "ژان فرانسوا ژریژ" (Jean-Francois Jarrige) که برای 22 سال ریاست موزه گیمه (Guimet) را بر عهده داشت، بعد از یک بیماری طولانی مدت در سن 74 سالگی دار فانی را وداع گفت. او در 5 آگوست 1940 در جنوب غربی شهر لوردس به دنیا آمد و در باستان شناسی شرقی دکترا و تخصص وی در منطقه جنوب آسیا بود.
اما نام او بیشتر از همه با موزه گیمه همراه بوده است که از سال 1986 تا 2008 مدیریت آنجا را به عهده داشت. موزه در وب سایت خود گفت "ژریژ یک مرد فعال در زمان خود بود". موزه گیمه موزه هنر آسیایی واقع در پاریس فرانسه است.  این موزه یکی از بزرگترین مجموعه‌های هنر آسیایی در خارج از آسیا است. موزه گیمه، که اولین بار در لیون در سال 1879 واقع شده بود، پس از آنکه به دولت تحویل داده شد، در سال 1885 به پاریس منتقل شد. موسس این مجموعه، یک صنعتگر به نام "امیل اتین گیمه" (Émile Étienne Guimet) بود.

گیمه در سال 1876به سفارش وزیر آموزش عمومی به مطالعه ادیان از شرق دور، خود را به سفر اختصاص داد. و بسیاری از اقلام این موزه شامل میوه‌های حاصل از این سفر است، از جمله مجموعه‌ای از چینی و ظروف ژاپنی و هم‌چنین بسیاری از اشیایی که صرفا مربوط به ادیان از شرق نیستند، بلکه به ادیان باستانی مانند مصر، یونان و روم ارتباط دارند.

یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
ژان فرانسوا ژریژ
لینک کوتاه

دیدگاه