بزرگ‌ترین اشتباهی که در وعده صبحانه مرتکب می‌شوید

نویسنده:

۰۴:۰۴:۱۴

یک متخصص تغذیه می‌گوید: «در تمام وعد‌ه‌های غذایی بایستی نیمی از بشقابتان را میوه‌ها و سبزی‌ها پر کند، یک‌چهارم غلات کامل و یک‌چهارم پروتئین». آنچه باید به آن اهمیت بدهید، بخش پروتئینی وعده غذایی است که معمولاً مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

پروتئین تنها سوخت موردنیاز برای بیرون رفتن از خانه را تأمین نمی‌کند. اگر برای صبحانه فقط کربوهیدرات بخورید، سوخت‌وساز بدن در کل روز غیرفعال باقی می‌ماند. میزان گرسنگی افراد به دو عامل بستگی دارد؛ میزان مواد غذایی که مصرف می‌کنید و مواد غذایی که می‌خورید. اگر در صبحانه پروتئین نخورید، تا زمان رسیدن وعده ناهار بسیار گرسنه می‌شوید. زمانی که گرسنه باشید، انتخاب‌های نامناسبی خواهید داشت.

علاوه بر این عدم مصرف پروتئین در وعده صبحانه یک آسیب دیگر نیز به بدن وارد می‌کند. از آنجا که سیستم بدن تنها ۳۰ گرم پروتئین در هر وعده به کار می‌گیرد، اگر صبح‌ها به اندازه کافی پروتئین مصرف نکنید، نمی‌توانید در کل روز پروتئین کافی را تأمین کنید. زنان روزانه به حدود ۸۰ الی ۱۰۰ گرم پروتئین نیاز دارند. البته میزان دقیق پروتئین موردنیاز با توجه به وزن و میزان فعالیت فرد تعیین می‌شود.

لازم نیست یک صبحانه کامل از استیک و تخم‌مرغ بخورید تا پروتئین لازم را به دست آورید. شما می‌توانید از تخم‌مرغ و پنیر به همراه میوه استفاده نمایید.
توجه داشته باشید که بهتر است تمام پروتئین موردنیاز خود را از طریق مواد غذایی به دست آورید و پودرهای پروتئین مصرف نکنید. منابع اصلی پروتئین از حیوانات به دست می‌آیند، مانند مرغ، گاو، بوقلمون و غیره. با این حال تخم‌مرغ، شیر، پنیر و ماست نیز جزو منابع پروتئین محسوب می‌شوند. البته منابع گیاهی پروتئین نیز وجود دارد، مانند لوبیاجات، مغز میوه‌ها و دانه‌های گیاهی.
 

برگرفته از
وعده صبحانه
لینک کوتاه