شستن ظرف‌ها استرس را کاهش می‌دهد!

نویسنده:

۰۷:۲۵:۰۹

شستن ظرف‌ها می‌تواند یک فعالیت آرام‌بخش باشد و این خاصیت آرام بخشی به دلیل تکرار این فعالیت نیست. محققان دانشگاه ایالت فلوریدا می‌گویند افرادی که شستن ظرف‌ها را آگاهانه یعنی با بو کردن مایع شوینده و احساس درجه حرارت آب انجام می‌دهند، حس درون‌انگیزی بیشتری دارند و عصبانیتشان کاهش می‌یابد.
آن دسته از شرکت‌کنندگان در تحقیق که ظرف‌ها را به این روش و با توجه و آگاهی نشستند، هیچ سودی از این فعالیت به دست نیاوردند.

طبق نتیجه‌گیری محققان، اگر یک فعالیت روزمره با توجه و عمدی صورت بگیرد، وضعیت تمرکز و توجه را بهبود می‌بخشد.

برای انجام این تست محققان از ۵۱ دانشجو خواستند تا ظرف بشویند. نیمی از آن‌ها قبل از آغاز شستن ظروف، چند سطری در مورد شستشوی ظروف به صورت آگاهانه خواندند. نیم دیگر شرکت‌کنندگان چند خط توصیفی در مورد شستن ظرف خواندند.

چند سطری که در مورد شستشوی آگاهانه بود، عبارت است از: «این واقعیت که من اینجا ایستاده‌ام و ظرف می‌شویم، یک واقعیت شگفت‌انگیز است. من کاملاً خودم هستم، تنفسم را دنبال می‌کنم، از حضورم آگاهم و به افکار و رفتارم توجه دارم. امکان ندارد در اطراف بدون توجه بچرخم، مانند یک بطری که روی امواج به این‌سو و آن‌سو پرت می‌شود».

این تحقیق کوچک محسوب می‌شود؛ اما طبق گفته محققان، این آگاهی و توجه را می‌توان در بسیاری از فعالیت‌های روزمره به کار گرفت و بدین طریق کارهای روزمره را به فرصت‌هایی برای کاهش استرس تبدیل نمود.
همچنین محققان اظهار داشتند افرادی که با توجه و آگاهی ظرف شسته بودند، بیش از زمان پیش‌بینی‌شده زمان خود را برای شستن ظرف اختصاص دادند.
 

برگرفته از
استرس
لینک کوتاه