لطفا موبایل‌تان را برای کیفیت و زمانبندی بد خواب شبانگاهی سرزنش نکنید

نویسنده:

۰۹:۱۵:۰۵

نتایج تحقیقات گروهی از دانشمندان که به تازگی در Current Biology  منتشر شده، نشان می‌دهند که سرزنش ابزارهای مجهز به نمایشگرهای پر نور دور و برمان به دلیل مشکلات خواب کاملا بی‌مورد و بدون دلیل است. بسیاری از داستانهای «نمایشگر برای خواب بد است» این فرض را دنبال می‌کنند که قبل از ظهور الکتریسیته، موبایل و تبلت، مردم زمان خواب طولانی‌تری داشتند. اما واقعا سخت است که بگوییم اجداد و نیاکان ما چه مدت زمانی از شبانه روز را در سرزمین رویاها زندگی می‌کردند. 
 
برای بررسی بیشتر این موضوع، دو محقق برای مشاهده کیفیت و کمیت خواب سه گروه انسانی که هنوز در عصر پیش از صنعت زندگی می‌کنند، برنامه ویژه ای را ترتیب دادند. آنها سراغ مردم هزدا در شمال تانزانیا، قبایل بوشمن در صحرای کالاهاری آفریقای جنوبی و چیمانی‌ها در بولیوی رفتند.
 
پس از ۱۱۶۵ روز مطالعه و جمع آوری اطلاعات، محققان دریافتند که میانگین زمان خواب در میان این گروه‌ها تقریبا ۶.۵ ساعت در شب است. اما امروزه در جوامع صنعتی میانگین زمان خواب شبانه ۷.۵ ساعت برآورد می‌شود. خب حداقل خوانندگان خواب آلود فوت و فن تا مطالعه بعدی همچنان می‌توانند با خیال راحت به اسکرول‌ صفحات وب بپردازند. 
 

 
برگرفته از
خواب شبانگاهی
لینک کوتاه

دیدگاه